Mezi ně patří i mladá maminka z Panenské Rozsíčky na Jihlavsku, která se včera vydala na třešťský úřad práce.

„Zrovna mi skončila pracovní neschopnost. Ze zdravotních důvodů jsem musela odejít ze zaměstnání, pracovala jsem u benzinové pumpy. Také jsem podnikala, ale i toho jsem musela nechat, protože se mi poslední dobou nedařilo,“ sdělila včera paní Lucie, která nechtěla uvést celé jméno.

Situaci, kdy člověk nemá žádnou jistotu a z malého příjmu obrací doslova každou korunu, Lucie dobře zná. „Na pracáku jsem už podruhé. Kvůli dítěti bych potřebovala zaměstnání na jednu směnu, ale v dnešní době je těžké tohle najít,“ dodala maminka z Panenské Rozsíčky.

Včera si na třešťském úřadu práce oddechly i tamní pracovnice. Na chodbách už nebyly takové fronty jako mezi svátky. Minulou středu a čtvrtek se tam totiž přišlo do evidence přihlásit mnohem více lidí než jindy. Některým z propuštěných jejich bývalí zaměstnavatelé umožnili, aby se na úřadu práce stihli přihlásit ješte do konce roku a vyhnuli se tak novým podmínkám evidence, které platí od prvního ledna.

Otevřeno bylo v Třešti na úřadu práce i na Silvestra, kdy se za celé dopoledne jedna úřednice téměř nezastavila.

Desítky lidí propuštěných z kostelecké masny, klempíři, pokrývači, zedníci a další sezonní pracovníci. Ti všichni zamířili na třešťský úřad práce také v první tři pracovní dny nového roku, kdy mají povinnost se zaevidovat mezi uchazeče o zaměstnání.

Počty uchazečů strmě stoupají

Celý loňský prosinec se pak nesl ve znamení většího počtu lidí bez práce. „Míra nezaměstnanosti byla v listopadu 8,3 procenta. Dá se předpokládat, že nezaměstnanost vzroste na hodnoty blížící se hranici deseti procent, přesná čísla budeme znát příští týden,“ uvedla včera tisková mluvčí jihlavského úřadu práce Jarmila Klejzarová.