Slušné akrobatické výkony někdy musí vyvinout zloději, aby se dostali k vytouženým drahým kovům v podobě okapů či střešních krytin na střechách budov. Krádeže okapů jsou častým projevem kriminality a vzniklá škoda může jít do desetitisíců. V posledním případě, který se stal 5. ledna v Jihlavě, však byl pachatel chycen přímo při činu. Není to úplně pravidlem, ale občas jsou zloději drahých kovů skutečně chyceni a usvědčeni a dostávají se i do vězení.

Poslední zloděj - akrobat v Jihlavě byl v brzké ranní době spatřen při činu a neznámý občan jeho počínání nahlásil na policii. To pomohlo k jeho zadržení. Svědčí o tom slova jihlavské policejní mluvčí Jany Kroutilové: „Ve středu 5. ledna jsme před čtvrtou hodinou ráno přijali oznámení, že na střeše budovy na ulici třída Legionářů krade neznámý pachatel okapy. Na místo okamžitě vyjeli policisté a policejní psovod. Na střeše budovy nalezli podezřelého muže, kterého zadrželi a převezli na obvodní oddělení.“

Jedenáct tisíc korun

Policisté zjistili, že muž vnikl do nezamčené budovy, aniž by použil jakékoliv násilí. K tomu přistoupil až uvnitř. Prořízl dřevěné podbití střechy a krytinu a vzniklým otvorem vlezl na střechu. Tam ukradl měděnou krytinu a čtyřmetrový žlab v celkové hodnotě téměř jedenáct tisíc korun. Poškozením střechy však vznikla škoda přibližně čtyřicet tisíc korun.

Tento pachatel již byl za majetkovou kriminalitu v minulosti odsouzen. To nebývá výjimečné. Mladík, kterého vloni v říjnu dostala krádež okapu do vězení, byl v době krádeže na svobodě jen na podmínku. To ho však neodradilo od dalšího pokušení. Podle jedenadvacetiletého Michala Gajdoše byla myšlenka něco ukrást jeho momentálním nápadem při vycházce s kamarády. Po třech předchozích podmíněných trestech za krádeže se vězení vždy vyhnul, tentokrát mu však soudkyně Dagmar Koutníková Trnková jeho prohřešky sečetla a poslala ho na osm měsíců do věznice s dozorem. „Obžalovanému byla dána dostatečná benevolence ze strany soudu. Má tři záznamy v opisu rejstříku trestů. Byl srozuměn, že se nemůže dopouštět další trestné činnosti, ale evidentně mu to bylo úplně jedno. Tři měsíce po soudu opět páchá majetkovou trestnou činnost,“ řekla soudkyně. „Na jednom domě jsem viděl měděný okapový svod. Řekl jsem si, že ho odcizím a následně prodám do sběrny, abych měl peníze pro vlastní potřebu,“ vypověděl mladý muž ve vyšetřovacím řízení, kdy se k činu přiznal. Nic jiného než přiznání mu ani nezbývalo, protože byl krátce po činu přistižen hlídkou městské policie.

Místo mědi šindel

O tom, že krádeže měděných okapů a krytiny ze střech je častý problém, by mohli hovořit představitelé katolické církve, která také na Vysočině vlastní a spravuje stovky kostelů a kaplí. Až jako o barbarském činu hovořili obyvatelé Řehořova na Jihlavsku o krádeži, která se stala začátkem loňského září. Neznámý pachatel strhl z kaple za obcí celou střechu, aby z ní otrhal měděnou krytinu. Podobně jako v jiných případech těchto krádeží se však na kapli u Řehořova už měděná krytina nevrátila. Kaple byla opravena, ale střecha je pro jistotu pokryta už jen štípaným šindelem.

Mluvčí Brněnského biskupství Martina Jandlová nedokázala Deníku uvést žádnou přesnější statistiku o rozkrádání cenných kovů z církevních staveb. „Biskupství se tímto nezabývá, krádeže na svém majetku řeší vždy jednotlivé farnosti ve spolupráci s policií,“ řekla.

Jihlavský farář od svatého Jakuba Petr Božik k tomu uvedl: „Naštěstí nemáme přímou zkušenost s krádežemi v interiéru kostela. Dosud je ale v šetření případ krádeže měděných svodů z kostela v Malém Beranově.“ Ročně jsou podle Božika krádeže v jeho farnosti vyčísleny na přibližně 10 tisíc korun.