Po pěti starostech, kteří se vystřídali v starostovském křesle obce na Jeníkovsku v uplynulých čtyřech letech, loňské říjnové volby do čela samosprávy postavily dvě mladé ženy.

Šimanovští až na výjimky věří, že starostka Lenka Procházková a místostarostka Daniela Hrůzová nedopustí, aby život v obci s bezmála dvěma sty obyvatel zmrazila nucená správa Ministerstva vnitra, jako tomu bylo před dvěma lety. Co nezpůsobilo bezvládí, měly na svědomí neshody v zastupitelstvu. „My jsme pro Šimanov zatím z větších peněz z dotací nestačili ukrojit vůbec nic. Je třeba mít klid na práci a nedávat prostor emocím,“ připustila starostka.

Nová samospráva chce rychle dohnat to, co nestihla předchozí. „Pokoušíme se na poslední chvíli získat ještě pro letošek dotace na odbahnění tří rybníků. Nyní s nasmlouvanou firmou připravujeme podklady pro stavební povolení,“ přiblížila včera místostarostka Daniela Hrůzová.

O odbahnění a rekonstrukci rybníků se pokoušely generace předchozích zastupitelů. O mimořádných volbách do zastupitelstva v červnu 2009 byly rybníky také na programu, ale nic se s nimi nedělo.

„Věřím, že se v Šimanově začne dařit a děvčata ve vedení obce dotáhnou věci do konce. Jsou šikovná a vyznají se,“ řekla někdejší starostka Anna Fejtová.

Šimanovští chystají územní plán. Připravují přestavbu bývalé školy, kde sídlí obecní úřad, aby tam vyrostlo kulturní centrum. Nepoužívanou obecní budovu, bývalou mlékárnu, chtějí zrekonstruovat a využívat jako skladiště obecního majetku. Vedle chce obec postavit malé dětské hřiště. „Je pravda, že bývalé samosprávy mohly některé akce dokončit,“ připustila starostka.

Bezvládí zavládlo v Šimanově před Vánocemi 2008, kdy zastupitelé do jednoho odstoupili včetně starostky.

Důvod – nestačili řešit stížnosti a žádosti místního stěžovatele.