Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci už vědí, jak letos pomohou Vysočině

Kněžice – Ani během zimy nezahálí ochránci přírody z Kněžic. Na začátku nového roku zhodnotili ten minulý a pobavili se i o tom, co je čeká v nadcházejícím roce.

14.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

„Letos jsme se opět sešli na dvoudenním pracovním semináři v Chaloupkách, abychom prodiskutovali naše plány a projekty. Rok 2011 je Mezinárodním rokem lesů. Staráme se spíše o nezalesněné plochy, ale určitě se zapojíme. Budeme pokračovat i v dlouhodobých projektech, záleží i na grantech, které získáme,“ uvedla Kateřina Feikusová z kněžického Svazu ochránců přírody.

Plánů je dost

Letos toho budou mít ekologové z Kněžic na práci opravdu hodně. Do začátku jara mají na starost péči o přírodní a kulturní dědictví v nedalekém Opatově, na jaře budou zachraňovat modráska hořcového u Štítar na Znojemsku.

Před sebou mají ekologové a odborníci i jeden nesnadný úkol. Chtěli by údolí říčky Brtnice navrátit jeho původní krásu. „V únoru chceme podat revitalizační projekt. Jedná se o území, které původně nebylo zalesněné smrkovou monokulturou,“ přiblížila Feikusová.

Na další období plánují i opravu učebny v místní škole, ve které sdružení sídlí. „Mělo by se tím zlepšit zázemí pro volnočasové aktivity dobrovolníků a dětí,“ nastínila Feikusová.

Letošní rok byl vyhlášen Rokem dobrovolníků. Kateřina Feikusová počítá s tím, že se do projektů s touto tematikou zapojí i dobrovolníci z kněžického sdružení.

Ochránci přírody se starají jak o chráněná území a přírodní památky, tak o vzácné lokality, které by si ochranu jistě zasloužily. Takovým příkladem nechráněného přírodního unikátu je Salátův kopec u Zašovic na Třebíčsku.

Pasou ovce

A čím se ochránci přírody vlastně nejvíce zabývají? Kosí louky, chovají a pasou ovce, shánějí granty a vymýšlejí projekty, které by ozdravily krajinu na Vysočině. Svaz ochránců přírody je úzce propojen s ekostřediskem v Chaloupkách u Kněžic.

Autor: Jakub Zeman

14.1.2011
SDÍLEJ:
Účast Pavla Číhy (s míčem) v pátečním duelu s GBA není podle jihlavského trenéra jistá.

Basketbalisté BC Vysočina chtějí prolomit prokletí s GBA

Ilustrační foto.

Napadený rozhodčí je v domácím léčení, trest vynese komise příští týden

Přednáškou o středověkém jídle oslaví Mezinárodní den archeologie

Telč – Památkáři z Telče se letos zapojí již potřetí do Mezinárodního dne archeologie. Společně pro nadšence připravují na sobotu 21. října do Slavonic přednášku o jídle a pití ve středověku.

Novoříšský klášter ožije. Chystá se tam koncert vážné hudby

Nová Říše - Skladby mistrů hudebního klasicismu v podání předních hráčů Janáčkovy filharmonie Ostrava. To slibuje nedělní Koncert pro kalvárii. Uskuteční se v hudebním sále novoříšského premonstrátského kláštera, milovníci vážné hudby se tam sejdou od 17 hodin.

Našli jste plné koše hub nebo ukázkové hřiby? Pochlubte se ostatním!

Jihlavsko /FOTOGALERIE/ - Milí čtenáři, připravili jsme pro vás novinku. Budeme zveřejňovat vaše houbařské příspěvky. O svůj úlovek se s námi podělil i Vladimír Hink z Hodic. S bedlou, kterou našel tento týden u Hodic, zapózovala vnučka Lucinka. 

K soudu šli znovu „klauni“ i násilník, který dával rány. Odvolávali se zbytečně

Jihlava - S odvoláním neuspěla ani žena, která svého druha bodla nožem do břicha. Čekají ji čtyři roky ve vězení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení