„Je to výhoda, na podzim nám odešel odšťavňovač. Hned skončil bez poplatku ve sběrném dvoře,“ svěřila se Hana Bartošová.

Podle mluvčího SMJ Martina Málka mohou lidé přinášet monitory a součásti počítačových sestav, televizory, rádia, tiskárny a nejrůznější další spotřebiče. Loni převzali zaměstnanci SMJ téměř 28,5 tisíce elektrospotřebičů. „Až jich nashromáždíme víc, odvezou si je specializované firmy a pak je rozeberou a ekologicky zlikvidují,“ přiblížil včera ve zkratce Martin Málek.

Odběr elektrospotřebičů od privátních vlastníků umožnila změna zákona před pěti lety, kdy tento druh legislativa vyjmula z kategorie nebezpečných odpadů. Právě v roce 2006 jich SMJ převzaly od občanů bezmála 5 400 kusů.

„Je možné, že v budoucnu bude příjem elektrospotřebičů na našich sběrných dvorech klesat. Přibývá prodejen, které musí staré spotřebiče při nákupu nových zdarma převzít k recyklaci,“ připomněl mluvčí SMJ.

Kraj si vede na jedničku

Že si ve sběru a třídění elektroodpadu vede velmi dobře kraj Vysočina, potvrzuje výstava Muzeum spotřebičů v budově B krajského úřadu v Žižkově ulici.

Návštěvníky láká historickými unikáty elektrospotřebičů, které lidé přinesli do sběrných dvorů po celé republice. Mezi nimi je například předchůdce gramofonu z konce 19. století.

„Lidé v kraji Vysočina za pět let třídění elektrického odpadu odevzdali k recyklaci více než 68,5 tisíce televizí a přes 41 tisíc počítačových monitorů,“ vypočítala Jitka Šimková z neziskové organizace ASEKOL, která výstavu pořádá spolu s Technickým muzeem Brno. „Přepočteno na jednoho obyvatele dosáhl kraj Vysočina nejlepšího výsledku v repubice a v celkovém počtu kusů je republikově na sedmém místě,“ upřesnila Jitka Šimková.

„Lidé už elektrospotřebiče většinou neopravují, ale vyhazují. Kvalita nových výrobků je úměrná ceně, živostnost v průměru kolem dvou let a méně,“ zhodnotil včera předseda představenstva Historického radioklubu československého se základnou v Třešti Pavel Boudný.