Až ve svých dvaceti letech si přišel vyřídit občanský průkaz. I to je případ, kterým se zabýval jihlavský magistrát. A co víc, mladíkovi to vůbec nepřišlo divné.

„Měl tatínka podnikatele, který za něj všechno vyřizoval, všude se prý prokazoval akorát rodným listem. Je mi divné, že třeba ani zaměstnavatel po něm občanský průkaz nechtěl,“ pozastavila se nad jedním z hříšníků vedoucí úseku občanských průkazů a cestovních dokladů jihlavského magistrátu Bohumila Mirošníková.

V Jihlavě je přes sto padesát hříšníků

Tento případ však není jediný. Hříšníků, tedy občanů Jihlavy starších patnácti let, kteří si nevyřídili občanských průkaz, magistrát města Jihlavy eviduje celkem 153. Výmluvy, proč si občanku nevyřídili, jsou vesměs stejné.

„Většinou je to, že zapomněli, že občanku na nic nepotřebovali. Zajdou k nám až ve chvíli, když si chtějí něco zařídit a průkaz po nich požadují,“ doplnila Mirošníková.

V patnácti letech by měl o občanský průkaz zažádat zákonný zástupce dítěte. V opačném případě hrozí pokuta až patnáct tisíc korun. „Samozřejmě že výše pokuty přihlíží k tomu, jaká je doba prodlení,“ přiblížila vedoucí správního odboru jihlavského magistrátu Pavla Martinů.

O občanský průkaz lze v tomto roce zažádat až o šedesát dní dříve. V roce 2012 má však dojít k novele zákona.

Změna zákona, občanka od narození

„Rodiče dětí si budou moci zažádat o občanský průkaz již od narození dítěte. Bude to především kvůli cestování,“ informovala vedoucí správního odboru.

Tuto novinku velmi přivítá mnoho rodičů. „Je to určitě dobrá věc, už jenom proto, že za občanku se neplatí, za pas ano. A když chci s dítětem cestovat jenom po Evropské unii, je to nejlepší řešení,“ řekla maminka Eva Janoušková.

Jihlavský magistrát každý rok řeší kolem patnácti set ztracených či ukradených občanských průkazů. Minulý rok úřad vydal celkem 9 203 občanek.