Pivovary na Vysočině v minulém roce udržely nebo zvýšily produkci, ačkoliv podle očekávání odborníků celkový prodej piva v Česku podstatně klesl.

Pozici největšího pivovaru v kraji obhájil humpolecký Bernard, který vyrobil přes 204 tisíc hektolitrů piva a o necelých sto hektolitrů překonal svůj rekordní výstav z roku 2009. Podle mluvčího Zdeňka Mikuláška se loni podařilo o procento zvýšit export.

V meziročním porovnání vzrostla v Humpolci také produkce nealkoholických piv a nápojů; v sortimentu přibyl čtvrtý nápoj s višňovou příchutí. Za hranicemi Bernard prodal kolem 15 procent piva, největší díl na Slovensku.

Pivovar Jihlava udržel výrobu piva na úrovni předloňských 140 tisíc hektolitrů. „Vzhledem k propadu českého pivního trhu v řádu o deset procent Jihlava svoji pozici posílila,“ uvedl obchodní ředitel Miloš Vostrý.

Podnik patří asi tři roky do pivovarnické skupiny K Brewery. Od té doby se podle Vostrého podařilo zastavit ztrátový export levných piv, který se dřív na výrobě podílel i sedmdesáti procenty. Projevilo se to podstatným zlepšením ekonomiky. „Tržby i zisk jsou jinde, než byly,“ řekl.

Měšťanskému pivovaru Havlíčkův Brod stoupla během loňska výroba přibližně o dvě procenta na pětaosmdesát tisíc hektolitrů piva. I tento pivovar posiloval hlavně v tuzemsku. „Asi o tři procenta se podařilo zvýšit prodej sudového piva,“ přiblížil ředitel pivovaru Jiří Hušek.

Tento výrobce rozšířil koncem minulého října svůj sortiment o nealkoholické pivo. Podle Huška to však loňský výstav kvůli krátké době ještě moc ovlivnit nemohlo; růst podílu piva bez alkoholu ve výrobě se očekává letos.

S loňskými výsledky je spokojen také nejmladší pivovar na Vysočině, který je v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. Loňský výstav činil deset tisíc hektolitrů piva. Za prvních šest měsíců jeho fungování v roce 2009 bylo prodáno přes tři tisíce hektolitrů. Pivovar využívá své prostory jen zčásti, vzhledem k poptávce nyní plánuje zvýšení kapacity na dvojnásobek. „Zatím se pohybujeme ve stadiu návrhů,“ uvedl sládek Oldřich Záruba. Nejvíc na odbyt jde zatím světlá dvanáctka.