Se svým projektem bezpečnostního pásu k prevenci pádů zvítězila nemocnice v celorepublikové soutěži Bezpečná nemocnice.

Soutěž se konala třetím rokem a letos se jí zúčastnilo třináct nemocnic s celkem šestnácti projekty. V ošetřovatelsko - medicínské sekci soutěže zvítězil zmíněný projekt brodské nemocnice. V technicko – provozní sekci se devítičlenné odborné porotě jevil jako nejlepší projekt Elektronické sledování nežádoucích událostí, s nímž přišla Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. „Předložili jsme projekt, který za využití informačních technologií řeší hlášení nežádoucích událostí v nemocnici,“ uvedla včera ředitelka nemocnice Dana Jurásková. Nemocnice má podle ní 5 tisíc zaměstnanců a 3,5 tisíce přístupů k počítačům.

Jurásková k vítěznému projektu dále uvedla: „My jsme velké zařízení, které má několik tisíc zaměstnanců, a proto je důležité, aby přistup k médiu, sloužícímu k hlášení nežádoucích událostí, byl pro všechny zajištěn.“ Elektronické prostředí podle ní umožňuje managementu velmi rychle se orientovat v tom, co se v nemocnici děje, a sledovat, jak se jednotlivé mimořádné události vyřešily.

K projektu bezpečnostního pásu pak vrchní sestra z oddělení chirurgie Nemocnice Havlíčkův Brod Marie Kafková řekla: „Analyzovali jsme si pády v našem zdravotnickém zařízení a zjistili jsme, že občas například pacient vypadne ze sedačky, kterou se převáží z oddělení na oddělení. Zaměřili jsme se na to, hledali jsme, až jsme našli bezpečnostní pás.“ Pás umožňuje fixaci pacienta, například k invalidnímu vozíku, a zvyšuje tak významně jeho bezpečí.

Vyhlašovatelem soutěže Bezpečná nemocnice je kraj Vysočina. Kraj projektem vpodstatě reagoval na dva případy, které se staly na Vysočině v uplynulých letech – případ zdravotníka Zelenky, který jako ošetřovatel zabil v havlíčkobrodské nemocnici sedm lidí, a záměna miminek v Nemocnici Třebíč. „Impulzem skutečně byl problém, který se rozvinul v nemocnicích Havlíčkův Brod a Třebíč. Nejednalo se však o ty kauzy jako takové, ale o systémový pohled. Vzešel impulz tyto věci řešit a bavit se o tom, co všechno se dá dělat pro bezpečnost pacientů, personálu i návštěvníků,“ řekl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.