Během loňské sezony klíšťat se podle nejaktuálnějších statistik nakazilo na Vysočině encefalitidou celkem 75 lidí. To je druhý nejvyšší počet v republice.

„Ohniska nákazy se vyskytují po celém kraji, žádný okres nevyčnívá nad ostatními, vyjma okresu Pelhřimov, který se podílí na celkovém počtu nemocných pouze dvěma případy,“ přiblížila výskyt klíšťat na Vysočině vedoucí protiepidemického odboru z Krajské hygienické stanice kraje Vysočina Alena Dvořáková.

V porovnání s předchozími roky navíc v posledních pěti letech došlo v kraji k nárůstu onemocnění právě klíšťovou encefalitidou.

„Nejhorší byl rok 2006, kdy jsme měli hlášeno 127 případů. Tento nepříznivý trend svědčí o tom, že se klíšťata stěhují do vyšších nadmořských výšek a že se mění klima,“ doplnila Dvořáková. V minulém roce však začala být kvůli dlouhé zimě klíšťata aktivní až později, i proto se nejvíce případů objevilo až v září a v říjnu.

Co je překvapivé, nejpříhodnější doba pro očkování je právě teď, v zimě. Klasické očkování začne působit po dvou týdnech od podání druhé dávky vakcíny, tedy nejdéle po třech měsících. Existuje však také takzvaná zkrácená vakcína, která je vhodná pro použití během letních měsíců. Cena jedné dávky vakcíny se pohybuje kolem 550 korun.

I přesto však léčba příčin klíšťové encefalitidy v současné době neexistuje. Léčí se pouze příznaky onemocnění. To může probíhat jako nehnisavý zánět mozkových blan či zánět mozku. Počáteční příznaky se podobají chřipce.