V úterý padly stromy na sídlišti U Pivovaru. A nebyly jediné. Včera kácení pokračovalo na Březinkách a na Heulosu. Jihlavský magistrát se chystá pokácet přibližně čtyři sta padesát nemocných, poškozených nebo nevhodně vysázených stromů v Jihlavě a jejích okrajových částech.

Jihlavská radnice v těchto dnech pro kácení využívá období vegetačního klidu. „Provádíme takzvané pěstební probírky nemocných nebo nevhodně vysazených stromů a keřů. V místech, kde to bude možné, vysadíme nové stromy,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Stromy v havarijním stavu radnice vybírá podle pasportu zeleně, kde jsou uvedeny základní charakteristiky stromu jako rod, druh, zdravotní stav, stabilita dřeviny, navrhovaná opatření, provedené zásahy a podobně. „Podle pasportu byly vybrány stromy, které jsou provozně nebezpečné a je nutné je pokácet,“ uvedla Martina Brandová z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

Hodnocení stromů provádí zkušený arborista. „Na odumření stromu se podílí například poškození kořenů, infekce různých částí stromů nebo výskyt spálenky skořepnaté a dalších dřevokazných hub,“ přiblížila Brandová.

V roce 2011 by se měly uskutečnit pěstební probírky v sídlištích Nad Plovárnou, U Pivovaru, U Hřbitova, Za Prachárnou a mezi ulicemi Hamerníkova a 17. listopadu.

V Jihlavě roste asi třicet tisíc stromů, z toho dvě třetiny na pozemcích statutárního města. Správce zeleně, odbor životního prostředí, postupně, od srpna 2010, provádí značení vybraných stromů a vyřizuje formality spojené s povolením k jejich pokácení.