Vytápění dobronínské základní školy přijde dvoutisícovou obec na velké peníze. Pomohlo by zateplení. Starými okny místy táhne, škvírami fouká, plášť budovy špatně izoluje. Podle starosty Jiřího Vlacha (KSČM) samospráva prakticky vyhazuje z oken plnými hrstmi peníze za utíkající teplo.

„Paradoxně kdybychom neměnili před lety staré topení na uhlí za plynové, dosáhli bychom teď pohodlně na dotační peníze, protože likvidace uhelných kotelen má zelenou,“ připustil včera ředitel školy a zastupitel Ivo Mikulášek (NK).

Kde vzít téměř dvacet milionů?

Zateplení školy by se vším všudy přišlo na 17 milionů korun. „Věřím, že únorové zastupitelstvo schválí zateplení školy. Když ano, musíme vysmýčit v Dobroníně všechny kouty, abychom sehnali peníze,“ připustil včera s nadsázkou dobronínský starosta. Na 250 žáků dobronínské základní školy ve dvanácti třídách nemrzne, přesto si učitelky stěžují na průvan a někde v kabinetech je nepříjemné chladno. Starých netěsnících oken, která mají minimální izolační schopnost, má škola stovky.

Hodně tepla uniká pláštěm budovy, postavené před 35 lety podle tehdejších energetických požadavků.

S návrhem na zateplení budov školy přišla nikoli samospráva dvoutisícové obce, ale vedení školy.

„Jako příspěvková organizace jsme si podali žádost o dotaci z evropských strukturálních fondů a další žádost z programu Zelená úsporám. Udělali jsme, co bylo v našich silách, a v březnu budeme znát výsledek,“ přiblížil ředitel Mikulášek.

Žádosti prošly všemi schvalovacími procesy a čekají na rozhodnutí.

Dobronín dá na zateplení školy asi šest milionů korun. Aby do rozpočtu nateklo víc peněz, navrhuje starosta prodej objektu po zrušeném domově důchodců.

„Zeptám se zastupitelů 14. února, zda objekt chtějí prodat, abychom měli základ pro zateplení školy. Zatím jsme neměli od voleb mezi zastupiteli konflikty a všechno se vyřešilo,“ shrnul starosta.

Představitelé dobronínské samosprávy mají jasno, že pokud se nevydaří dosáhnout na dotační tituly a opatřit další peníze prodejem objektu, projekt zateplení školy možná půjde k ledu.

„Je nám jasné, že v dalším období peníze obci nikdo nedá, a přitom zateplení školy je věc, bez které se při počtu dětí v obci neobejdeme. Mohli bychom si vzít část peněz naúvěr, ale už teď musíme omezit co možná všechny výdaje. Škola má přednost,“ shrnul Jiří Vlach.