Dostali menší výplatu a zkrátili jim pracovní úvazky. Někteří z nich dokonce museli ze zaměstnání odejít. Na úředníky jihlavského magistrátu i telčské radnice letos tvrdě dopadla úsporná opatření státu. Tyto radnice totiž musely začít šetřit. Jsou obcemi s rozšířenou působností, ale od státu letos dostaly na výkon státní správy méně peněz.
„Úsporná opatření spočívala ve snížení počtu zaměstnanců a ve zkrácení úvazků u ostatních pracovníků,“ potvrdil tajemník telčské radnice Pavel Soukop.
Celkový počet zaměstnanců se na telčském městském úřadu snížil o tři. Pracovní úvazek se tam dohodou snižoval u několika úředníků z osmi hodin na šest, což v konečném součtu znamenalo snížení úvazku o 1, 5 zaměstnance.
Úsporná opatření se v Telči dotkla téměř všech odborů na radnici. „Tato nepopulární opatření nebyla provedena pouze tam, kde by to znamenalo výrazné snížení kvality poskytovaných služeb, to znamená na stavebním úřadě a na oddělení informatiky,“ dodal Pavel Soukop.
Úspory i v Jihlavě
Podobně zareagovali i na jihlavském magistrátě. „Šetříme hlavně na mzdách zaměstnanců. Od ledna jsme snížili osobní příplatky vyplácené zaměstnancům magistrátu a městské policie. Došlo i ke snížení měsíčních odměn pro uvolněné členy zastupitelstva. V lednu až březnu zrušíme pět funkčních míst,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.
Dotace státu na výkon státní správy, kterou Telč zajišťuje ve správním obvodu čítajícím 45 obcí, ve kterých žije necelých 14 tisíc obyvatel, se snížila o více než 2,5 milionu korun. Pro jihlavský správní obvod s přibližně 98 tisíci obyvatel žijícími v 79 obcích došlo ke snížení státních dotací o přibližně 10 milionů korun.
Stát přislíbil některým obcím s rozšířenou působností dodatečnou dotaci, ale Telč mezi nimi není. Ani na jihlavskou radnici další peníze nedorazily. Proč nejsou mezi vyvolenými, to není telčským ani jihlavským úředníkům známo.