Lidé v Kamenici i jejích místních částech zanedlouho budou žít v jistotě, že je nevyplaví sebevětší průtrž mračen.
Samospráva téměř dvoutisícového městyse pracuje na terénních úpravách, které ochrání obyvatele před záplavami.
Rybníku v Řehořově, zanášenému desítky let usazeninami z polí, vrátí odbahnění schopnost zadržovat přívalové vody. Obyvatele ochrání před záplavami i suchý poldr, jehož výstavbu připravuje samospráva v příštím roce. „Chceme obyvatelům zajistit bezpečí před přívalovými dešti. Poslední pohromu jsme zažili předloni koncem června, kdy po záplavě dlouho do noci pomáhali škody odstraňovat místní dobrovolní hasiči i pracovníci úřadu městyse,“ připomněla starostka Kamenice Eva Jelenová.
Voda teče jako po skluzavce
Doplnila, že protipovodňový poldr nad Sádkou s kapacitou 60 tisíc kubických metrů vody bude rezervou, která by měla navždy vyřešit problémy s přívalovými dešti. Podle místních pamětníků je svažitý okolní terén jakousi skluzavkou pro veliké množství vody, která za mimořádných podmínek během chvíle zaplaví obyvatelům zahrady, sklepy, stodoly a garáže.
Podle vodohospodáře a instalatéra městyse Kamenice Davida Maštery je suchý poldr pro území ohrožované záplavami tím nejlepším možným řešením.
„V Kamenici už máme jeden poldr orientovaný ve směru na Třebíč a druhý na Radošov. Poldr je suchá hráz s vypouštěcím sektorem, kde se dá regulovat průtok vody. Je to prakticky obří nádrž k zadržování vodního přívalu,“ shrnul David Maštera. Městys Kamenice připravuje v těchto dnech podklady pro podání žádosti o dotaci.
Odstartovala 15denní lhůta k vyhlášení územního rozhodnutí. Majitelé pozemků vyšli samosprávě vstříc a parcely byly vyňaty ze zemědělského půdního fondu. Rozpočet nového poldru by se mohl podle prvních odhadů vyšplhat ke dvaceti milionům korun.
„Věříme, že veřejnou soutěží se cena podle všeho sníží. Pokud dosáhneme na dotace, dílo s velkou pravděpodobností dokončíme příští rok,“ upřesnila první žena Kamenice. Revitalizace rybníka v Řehořově má být hotova letos v červnu.