Chovatelé dojnic v kraji i tak obhájili své letité dominantní postavení v zemi. V minulém roce plynulo z Vysočiny přes sedmnáct procent českého mléka. Podle Českého statistického úřadu další významní producenti v krajích Středočeském a Jihočeském zaostali v mléčných dodávkách za Vysočinou víc než o čtvrtinu.

V celé republice se produkce mléka v meziročním porovnání snížila o 3,5 procenta na 2,6 miliardy litrů. Po předloňském propadu cen se během minulého roku ekonomika chovu dojnic zlepšila. V roce 2009 klesly výkupní ceny i pod šest korun za litr mléka, což pro chovatele znamenalo podstatné ztráty.

Podle ředitele třebíčské agrární komory Karla Coufala se teď za litr platí od 7,95 po 8,40 koruny. „Cena se stabilizovala a nyní se mírně zvyšuje,“ doplnil. Stabilní je podle ředitele také zájem mlékáren.

Počty dojnic na Vysočině by proto v nejbližší době nemusely klesat. „Vypadá to tak, že ti chovatelé, kteří si zatím stáda nechali, budou pokračovat,“ předpokládá Coufal. Koncem minulého roku se podle statistiků chovalo na Vysočině 83 800 krav, v meziročním porovnání o 0,8 procenta méně. Zemědělci v kraji se celkem starali o 206  100 kusů skotu.

Kvůli předloňskému propadu výkupních cen začali chovatelé víc prosazovat přímý prodej spotřebitelům. Automaty s čerstvým mlékem však na Vysočině přibývají pomaleji, než se čekalo. Krajská veterinární správa eviduje v celém kraji 14 přístrojů.