Veřejnost se od pondělního jednání dobronínského zastupitelstva nepřestává zajímat, kde spočinou ostatky Němců zmasakrovaných u Dobronína v květnu 1945.

Uložení ostatků ubitých na dobronínském hřbitově se nyní zkomplikovalo kvůli německému návrhu pomníku v podobě žulového kříže se jmény obětí, který by připomínal tragickou smrt nejméně třinácti mužů ve věku od 30 až do 60 let.

Představitelé Dobronína sice na jednu stranu říkají, že nejsou proti uložení ostatků na místním hřbitově, ale současně nechtějí připustit, že by nad nimi měl vyrůst navrhovaný kříž vysoký 140 centimetrů.

Vedení obce nedovolí jeho vztyčení, neboť je podle dobronínského starosty Jiřího Vlacha (KSČM) vyšší, než povoluje řád pohřebiště. V šestistránkovém hřbitovním řádu ovšem není ani zmínka, že by náhrobky měly jakýkoli výškový limit.

„Zastupitelé schválili náhrobní desku se jmény pohřbených. Zmiňovaný kříž nepřipadá v úvahu. Neprodleně napíši iniciátoru umístění pomníku panu Nieblerovi, zda je německá strana ochotna respektovat náš návrh. Když nebudou souhlasit, o dalším postupu rozhodnou zastupitelé,“ řekl včera Vlach.

Žádost o umístění kříže na hřbitov Obecnímu úřadu Dobronín poslal Johann Niebler. Odsunutý Němec se narodil v Dobroníně v roce 1933 a po roce 1989 při návštěvách svého rodiště si připomněl místo na louce Budínka, kde byl jako chlapec svědkem smrti Němců. Mezi nimi měl být i jeho strýc Franz. Kriminalisté loni v srpnu skutečně nalezli kosterní pozůstatky obětí.

Podle publicisty Miroslava Mareše žádost o umístění kříže na hřbitově splňuje všechny podmínky pro její schválení. Mareš prošel dobronínský hřbitov a narazil podle svých slov na pomníky vyšší, než je postava dospělého člověka.

„Je zvláštní, že o žádosti Němců o umístění pomníku rozhodují zastupitelé. Budí to dojem politického rozhodnutí. Žádost musí být nestranně posouzena, a jsou–li oprávněné námitky, je třeba je vznést,“ připomněl Mareš.

Ostatky Němců zkoumají specialisté pražského kriminalistického ústavu. Rozbory DNA potvrdí, či vyloučí totožnost obětí porovnáním s DNA žijících příbuzných. Co bude s ostatky, k nimž se nepodaří přiřadit jména, zatím zastupitelé neřeší. „Na hřbitově budou pouze identifikované ostatky místních lidí,“ shrnul Jiří Vlach.

Policisté se začali zabývat dalším Nieblerovým svědectvím. V místech poblíž kamenného viaduktu mají být údajně ostatky dalších Němců.

Situaci okolo dobronínské kauzy přitom sledují i lidé za hranicemi Vysočiny. To dokazuje komentář novinářky Lídy Rakušanové na stanici Český rozhlas 6, který ve středu v podvečer uvedl, že 66 let po válce se v Dobroníně schyluje k dalšímu kolu války mezi Čechy a Němci, tentokrát doslova až za hrob.