Lékaři na Vysočině stahují hromadně výpovědi, které podali ve svých nemocnicích. Dochází tak k naplnění memoranda sepsaného Lékařským odborovým klubem a vedením Ministerstva zdravotnictví. Lékaři podali hromadně výpovědi na protest především proti výši svých platů. S koncem února jim měla končit výpovědní lhůta, ale téměř všichni se vrátí zpět na svá pracoviště.

Na Vysočině ředitelé pěti zdejších nemocnic předeslali, že všichni lékaři, kteří podali výpověď v rámci protestní akce Děkujeme, odcházíme, budou znovu přijati na svá místa. Končí tak několikaměsíční drama, kdy v kraji podalo výpovědi 59 procent nemocničních lékařů. „Na Vysočině garantujeme, že neporušíme memorandum a dojde ke stažení většiny výpovědí během středečního rána. Nejpozději budou výpovědi staženy individuálně během čtvrtka,“ sdělila včera po jednání s hejtmanem Jiřím Běhounkem šéfka vysočinských lékařských odborářů Šárka Drinková.

Drinková se také vyjádřila k solidaritě, kterou lékaři projevili ke svým kolegům v Uherském Hradišti. Tam ředitel nemocnice odcházejícím pětačtyřiceti lékařům nejprve sdělil, že s nimi již nepočítá. Pak stanovil, že si mají znovu podat žádost o přijetí do pracovního poměru. Podle ČTK však má být nyní již zhruba polovina jejich míst obsazena jinými lékaři. Lékaři na Vysočině zvažovali, že kvůli svým kolegům budou pokračovat v protestu a do zdejších nemocnic se nevrátí. „Co se týká Nemocnice Uherské Hradiště, lékaře nadále podporujeme, ale své výpovědi stahujeme zpět a svou solidaritu nadále budeme eventuálně vyjadřovat finanční podporou pro lékaře, kteří by se dostali do finanční nouze,“ řekla k tomu Drinková.

Atestovaných lékařů je dostatek

Kolem sta výpovědí již bylo staženo včera, většina z nich v Novém Městě na Moravě, kde tak učinili téměř všichni původně odcházející lékaři. „Byly hromadně staženy výpovědi v Nemocnici Nové Město na Moravě. Ten počet je kolem osmdesáti, to znamená, že pár zbývajících jedinců, kteří mají dovolené nebo jsou na náhradních volnech, stáhne výpovědi během středy nebo čtvrtka. Z ostatních nemocnic to bude pravděpodobně během zítřejšího dopoledne nebo odpoledne,“ řekl včera lékař Pavel Vávra z Nového Města na Moravě. Podle Vávry se však již do nemocnic v kraji definitivně nevrátí deset až patnáct lékařů, kteří se rozhodli jít například do zahraničí. „Jsou z celého kraje a jsou napříč odbornostmi, takže se nedá říct, že by některé oddělení bylo kvůli tomu nějakým způsobem paralyzováno,“ uvedl. Šárka Drinková o odchodu těchto lékařů hovořila podobně: „Atestovaných lékařů na Vysočině je dostatek, takže nedojde k narušení provozu jednotlivých oddělení.“

Hejtman Běhounek k aktuální situaci řekl: „Chci vyjádřit hluboké uspokojení a cením si přístupu svých kolegů, protože jsou to lékaři jako já, k situaci, která byla. Ač deklarovali určité problémy v souvislosti s naplněním solidarity v nemocnicích Zlínského kraje a Uherského Hradiště, tak během jednání jsme si to vyjasnili. Došlo k významnému posunu.“

Hejtman sdělil, že všem lékařům a ostatním zaměstnancům poděkoval za udržení velice klidné atmosféry. „Jsem rád, že kolegové přistoupili k tomuto řešení, protože jsem opakovaně hovořil o tom, že nám v kraji nepomůže nic jiného než to, že si pomůžeme vzájemně. Tím, že přišli s tímto krokem, nám usnadnili situaci, my nebudeme muset dotáhnout všechny ty připravené útlumové kroky,“ řekl dále Běhounek. Nedojde tak už na další schůzku Bezpečnostní rady kraje, dění v nemocnicích se bude postupně stabilizovat. „Ty ztráty, které jsme vyčíslili, předpokládám, že budeme minimalizovat,“ uvedl hejtman, který před pár dny přišel s číslem dvacet milionů korun nákladů na bezprostřední úsporná opatření na Vysočině v souvislosti s připravovaným omezováním péče.

„Nelze očekávat, že hned v pondělí 28.února poběží provoz ve všech nemocnicích úplně naplno. Ale jak kolegy znám, tak si myslím, že během prvního březnového týdne se situace stabilizuje natolik, že pacienti tuto záležitost nepocítí,“ uvedl Běhounek a dodal: „Bylo to skutečně velmi složité.“