Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kanceláři ztrát a nálezů mnoho cenností nenajdete

Jihlava -Pán, který před lety odevzdal čtrnáct stovek, byl mezi nálezci naprostou výjimkou.

23.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Každý člověk určitě někdy něco ztratil či zapomněl. Pokud člověk někde nechal například čepici, tak nad tím nejspíš mávne rukou, ovšem je–li to peněženka s doklady nebo mobil, začíná nelehké pátrání. Na koho se obrátit? Kam se jít zeptat? A najde se v dnešní době poctivý člověk, který peněženku vrátí? A pokud se člověk naopak dostane do pozice nálezce, co má udělat s nalezenou věcí?

Na jihlavském magistrátu existuje kancelář ztrát a nálezů. Cennosti zde však naleznete málokdy. „Většinou nám sem nosí věci, které nemají téměř žádnou cenu. Tašky, staré nefunkční mobily,“ prohlásila Kateřina Škarková z jihlavského magistrátu, která za ztráty a nálezy zodpovídá.

V lednu se na vývěsní tabuli objevily například deštníky, nabíječka na mobil, batohy či desky s učivem francouzštiny. Únorové ztráty a nálezy se na seznamu ještě nenacházejí. „Bývá to pořád stejné. Nejčastěji nám sem lidé nosí klíče od bytů i aut nebo oblečení jako jsou svetry a mikiny,“ uvedla Kateřina Škarková.

Někdy mohou být nálezy poněkud kuriózní. „To když někdo něco vyhodí, např. krabici s nádobím, aby si to někdo vzal, a nějaký snaživec to nahlásí jako nález,“ řekla úřednice. V současnosti hodně věcí vozí České dráhy. Na nádraží jsou skříňky, kam si lidé mohou odložit svá zavazadla. Pokud si je do určité doby nepřijdou vyzvednout, jsou převezeny na ztráty a nálezy. „Často se jedná o batohy se svačinou, a to pak není moc příjemné se jimi přehrabovat,“ vylíčila s odporem paní Škarková.

Někdy se však přece jenom nějaká cennost najde a tak se ukáže, že poctiví lidé ještě nevymřeli. „Před pár lety nám nějaký starý pán donesl čtrnáct set korun, které bez dokladů našel ležet na ulici,“ vzpomněla si Kateřina Škarková.

Důchodkyně z Jihlavy takové štěstí neměla. Ztracenou peněženku s doklady již nikdy neviděla. „Byla jsem se ptát na magistrátě, ale nebyla tam,“ uvedla.

Věci oddělení uschovává půl roku, po té propadnou městu. Většinou jsou však zlikvidovány. Některé jsou recyklovány, klíče jdou do lisu, staré mobily putují do nebezpečného odpadu. Pokud se u nálezu najdou nějaké doklady, je vlastník kontaktován a vyzván, aby se pro věc dostavil.

Seznam ztracených věcí je vyvěšen na internetu, člověk se také může přijít zeptat do kanceláře ztrát a nálezů na jihlavský magistrát. „Myslím, že naše oddělení je v podvědomí lidí dostatečně. Existuje již několik let a občas je připomenuto v novinách,“ mínila paní Škarková.

Někteří lidé však o existenci oddělení ztrát a nálezů nic neví, nebo po ztracených věcech pátrají na vlastní pěst. Anna Horká z Jihlavy vrátila peněženku na základě dokladů, které v ní našla, přímo majitelce. Pokud si lidé ztrátu uvědomí hned, často se jdou zeptat na místo, kde si myslí, že předmět ztratili. V dopravním prostředku je nejjednodušší zeptat se řidiče, zda–li mu někdo ztracenou věc neodevzdal.

23.2.2011
SDÍLEJ:
Moštování, ilustrační foto.

V moštárně už lisovali i kiwi

Hráči Vysočiny nemohou stále najít recept na zkrocení vršovických klokanů. 
Nevyšlo jim to ani v jednom z předchozích osmi prvoligových pokusů. Dočká se Vysočina v pátek?

Jihlavské fotbalisty čeká velká výzva. Konečně vybrat klokaní kapsu

Zamčené kolo v lese ukradl neznámý zloděj

Horní Dubenky – Nejspíše to byl houbař, který jel do lesa na svém černém elektrokole. Přivázal ho lanem ke stromu a odešel do lesa. Když se ale k němu vrátil, tak už tam nebylo.

Kam za sportem na Jihlavsku

Jihlavsko - Kam za sportem na Jihlavsku.

Na jihlavské radnici vrcholí přípravy blížících se voleb

Jihlava - Už zítra 20. října začínají volby do Poslanecké sněmovny, dolní komory Parlamentu ČR. Hlasovat se začne od 14 hodin a voliči budou moct přijít až do desáté hodiny večerní. V sobotu je pak možné vhodit svůj hlas pro preferované kandidáty od osmi hodin ráno do dvou hodin odpoledne.

Basketbalisté BC Vysočina chtějí prolomit prokletí s GBA

Jihlava – Počtvrté v nové sezoně se představí prvoligoví basketbalisté BC Vysočina před svými fanoušky. Tentokrát budou svěřenci trenéra Pešouta hostit pražský výběr GBA, se kterým nemají zrovna lichotivou bilanci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení