Každý člověk určitě někdy něco ztratil či zapomněl. Pokud člověk někde nechal například čepici, tak nad tím nejspíš mávne rukou, ovšem je–li to peněženka s doklady nebo mobil, začíná nelehké pátrání. Na koho se obrátit? Kam se jít zeptat? A najde se v dnešní době poctivý člověk, který peněženku vrátí? A pokud se člověk naopak dostane do pozice nálezce, co má udělat s nalezenou věcí?

Na jihlavském magistrátu existuje kancelář ztrát a nálezů. Cennosti zde však naleznete málokdy. „Většinou nám sem nosí věci, které nemají téměř žádnou cenu. Tašky, staré nefunkční mobily,“ prohlásila Kateřina Škarková z jihlavského magistrátu, která za ztráty a nálezy zodpovídá.

V lednu se na vývěsní tabuli objevily například deštníky, nabíječka na mobil, batohy či desky s učivem francouzštiny. Únorové ztráty a nálezy se na seznamu ještě nenacházejí. „Bývá to pořád stejné. Nejčastěji nám sem lidé nosí klíče od bytů i aut nebo oblečení jako jsou svetry a mikiny,“ uvedla Kateřina Škarková.

Někdy mohou být nálezy poněkud kuriózní. „To když někdo něco vyhodí, např. krabici s nádobím, aby si to někdo vzal, a nějaký snaživec to nahlásí jako nález,“ řekla úřednice. V současnosti hodně věcí vozí České dráhy. Na nádraží jsou skříňky, kam si lidé mohou odložit svá zavazadla. Pokud si je do určité doby nepřijdou vyzvednout, jsou převezeny na ztráty a nálezy. „Často se jedná o batohy se svačinou, a to pak není moc příjemné se jimi přehrabovat,“ vylíčila s odporem paní Škarková.

Někdy se však přece jenom nějaká cennost najde a tak se ukáže, že poctiví lidé ještě nevymřeli. „Před pár lety nám nějaký starý pán donesl čtrnáct set korun, které bez dokladů našel ležet na ulici,“ vzpomněla si Kateřina Škarková.

Důchodkyně z Jihlavy takové štěstí neměla. Ztracenou peněženku s doklady již nikdy neviděla. „Byla jsem se ptát na magistrátě, ale nebyla tam,“ uvedla.

Věci oddělení uschovává půl roku, po té propadnou městu. Většinou jsou však zlikvidovány. Některé jsou recyklovány, klíče jdou do lisu, staré mobily putují do nebezpečného odpadu. Pokud se u nálezu najdou nějaké doklady, je vlastník kontaktován a vyzván, aby se pro věc dostavil.

Seznam ztracených věcí je vyvěšen na internetu, člověk se také může přijít zeptat do kanceláře ztrát a nálezů na jihlavský magistrát. „Myslím, že naše oddělení je v podvědomí lidí dostatečně. Existuje již několik let a občas je připomenuto v novinách,“ mínila paní Škarková.

Někteří lidé však o existenci oddělení ztrát a nálezů nic neví, nebo po ztracených věcech pátrají na vlastní pěst. Anna Horká z Jihlavy vrátila peněženku na základě dokladů, které v ní našla, přímo majitelce. Pokud si lidé ztrátu uvědomí hned, často se jdou zeptat na místo, kde si myslí, že předmět ztratili. V dopravním prostředku je nejjednodušší zeptat se řidiče, zda–li mu někdo ztracenou věc neodevzdal.