Stezka pro pěší i pro cyklisty, parkoviště, nová budova pro sportovce nebo nový sektor pro hod kladivem a diskem. Tato i další vylepšení má v plánu udělat jihlavská radnice v příštím roce v lesoparku Heulos a přilehlém sportovním areálu Na Stoupách. Město chce navázat na úpravy jihlavského lesoparku dokončené loni.

Mnozí místní obyvatelé si revitalizaci Heulosu pochvalují. Patří mezi ně i Monika Nápravníková ze sídliště poblíž lesoparku. „Líbí se mi hlavně nové dětské hřiště. Myslím, že je dobře, že Heulos takto upravují. Možná využiji i novou cyklostezku,“ ocenila Monika Nápravníková.

O plánované cyklostezce se zmínil i jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

„Údolím říčky Jihlávky nově povede smíšená stezka pro pěší a cyklisty. Vznikne tak koridor, který bude spojovat střed města se sídlištěm Březinky. Před fotbalovým hřištěm Na Stoupách totiž stezka povede přes lávku, která spojí pravý a levý břeh Jihlávky,“ popsal budoucí podobu lokality Vymazal.

Vznikne nová budova s tribunou

Celé okolí i samotný sportovního areál Na Stoupách se příští rok promění k nepoznání.

Demolice čeká nevyhovující budovu šaten, na jejímž místě vzniknou místa pro parkování. Pro sportovce, fotbalisty i atlety a diváky bude vystavěna nová dvoupatrová budova s tribunou.

Ta bude vybavena odpovídajícím zázemím, jako jsou šatny, záchody, sprchy, ošetřovna, masérna, klubovny sportovců a prostory pro uložení sportovního náčiní.

V části, která je nejblíže fotbalovému hřišti, bude postaven již zmiňovaný sektor pro hod kladivem a diskem. „Po několika letech, kdy v Jihlavě chyběly vhodné prostory pro tuto atletickou disciplínu, budeme moci zase trénovat a pořádat závody bez omezení a zbytečných komplikací,“ zdůraznil jednatel atletického klubu Atletika Jihlava Jiří Göth.

Na nový atletický areál pak naváže volné prostranství, místo vhodné například pro cirkusy nebo pro volnočasové aktivity lidí z okolí.

Druhá etapa revitalizace Heulosu vyjde podle studie přibližně na dvacet pět milionů korun, část peněz zaplatí evropské dotace.

První etapa úprav údolí Heulosu byla zdárně dokončena loni. Město nechalo postavit velké dětské hřiště, oplotit areál letního kina, který nově obchází komunikace s veřejným osvětlením.

Jihlávka lépe pojme větší přívaly vody

„Důležitá také byla protipovodňová opatření na řece Jihlávce, z potrubí se dostala do nového koryta, které lépe pojme případné přívaly vody,“ přiblížil tiskový mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. V místě je také opravena kanalizace.

Jeden z nejvýznamnějších projektů města v posledních letech přišel na padesát milionů korun. Z toho čtyřicet pět milionů bylo uhrazeno z dotace Evropské unie.