„Velmi rodinný hotel s přátelským personálem,“ nebo: „Má problémy s příliš studenou vodou při sprchování.“ I taková hodnocení se objevují na internetu od hostů jihlavských hotelů. Jsou psána převážně v němčině. Navzdory některým drobným problémům však Jihlava dopadla v hodnocení velmi dobře, její hotely se umístily na třetím nejlepším místě v celé České republice v porovnání poměru cena/výkon.

Podle rezervačního serveru www.hotel.info se Jihlava umístila díky hodnocení hostů hned za hlavním městem Prahou. Nejlépe z jihlavských ubytovacích zařízení je hodnocen Mahlerův penzion Na hradbách, dostal 8,5 bodu z desetibodové škály. „Nabízíme víkendové pobyty, romantické pobyty pro dvojice, lidé si k nám přijdou odpočinout,“ uvažuje nad úspěchem penzionu jeho marketingová vedoucí Jarmila Horňanská. Podle ní je Jihlava obecně atraktivní svým umístěním. „Příznivé je, že Jihlava leží u dálnice a blízko jsou památky UNESCO, jako Telč nebo Třebíč,“ říká.

Jiří Mutl, majitel Penzionu Atrium, který v hodnocení zákazníků dostal jen o jednu desetinu nižší body než Mahlerův penzion, si ale myslí, že do Jihlavy se příliš za turistikou nejezdí. „Souvisí to spíš s pracovními příležitostmi, v hotelech přespávají lidé, kteří zde mají nějaké pracovní povinnosti,“ naznačuje Mutl.

Anketa serveru www. hotel.info proběhla začátkem roku 2011 a zúčastnili se jí hoteloví hosté, kteří si rezervovali ubytování v jednom z 210 000 hotelů. Zákazníci hodnotili všechna zařízení v kategorii dvou­ až pětihvězdičkových hotelů.

Podle výsledků průzkumu je možné usuzovat na vhodně nastavený poměr ceny a služeb ve střední a východní Evropě. S výjimkou vítězné Hanoje se totiž všechny ostatní metropole v první pětce nachází v této lokalitě. Z první dvacítky hodnocených měst například vypadla Moskva a Řím.

Mezi českými městy bezpečně zvítězila Plzeň, která s výrazným náskokem předhonila hlavní město. Na dalších místech se umístily Jihlava, Mariánské Lázně a České Budějovice. Naopak lázeňské město Karlovy Vary se v žebříčku nejlépe hodnocených měst vůbec neocitlo.

Plzeňské hotely mají podle hodnocení hotelových hostů s hodnotou 8,15 bodu nejlepší poměr cena/výkon v republice. Univerzitní a biskupské město se dokázalo výrazně prosadit před Prahou (7,65 bodu). Jihlava, hostitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, obsadila se 7,60 bodu třetí místo jen těsně za českým hlavním městem.

Podle Václava Stárka z Asociace hotelů a restaurací (AHR) se však současný turistický ruch nachází v hluboké krizi, která je mimo jiné způsobena i příliš nízkými cenami ubytování především v hlavním městě.

V lednu a únoru letošního roku ceny dvoulůžkových pokojů v pražských tříhvězdičkových hotelech začínaly na částce 18 eur za noc. Podle ceníků jihlavských hotelů však taková situace v krajském městě v současnosti není. Ceny za ubytování se zde podle informací z internetu pohybují v rozmezí 35 až 80 eur.

MICHAL FOHL, ČTK