Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové by smrt 89letého Roberta Kautzingera neměla narušit další vyšetřování případu.
„Kriminalisté svědka Kautzingera již dříve vyslechli. K jeho výpovědi nemohu poskytnout komentář, protože vyšetřování případu stále probíhá,“ uvedla včera policejní mluvčí. Podle německé zprávy Fritze Hawelky, někdejšího předsedy spolku Iglauer Sprachinsel, byl Kautzinger přítomen zabíjení Němců na louce v místě zvaném Budínka.
Zpráva jej dokonce označila za jednoho z pachatelů. Policisté muže neobvinili a celou dobu jej vedli jako svědka.
Policie čeká na výsledky rozborů kosterních pozůstatků v kriminalistickém ústavu v Praze, které by měly v porovnání s žijícími příbuznými potvrdit totožnost obětí.
Analýzy biologického materiálu z dlouhých kostí obětí masakru by měly být brzy ukončeny. Případ má další rozměr. Představitel německé strany Johann Niebler, narozený v Dobroníně v roce 1933 a po válce odsunutý do Německa, označil u Dobronína kromě lokality Budínka, kde byly skutečně nalezeny pozůstatky těl, další místa, kde údajně mají být zahrabány ostatky dalších obětí národnostních čistek z roku 1945. „Kriminalisté prověřují oznámení pana Nieblera. V nejbližší době nepředpokládáme na označených místech zahájení archeologického výzkumu,“ doplnila včera Dana Čírtková.
Kauzu loni v srpnu otevřel policejní nález kosterních pozůstatků mužů ve věku 30 až 60 let u Dobronína.