Kvůli akci lékařů Děkujeme, odcházíme byla ohrožena stavba nového pavilonu urgentní a intenzivní péče jihlavské nemocnice. Exodus se však nekoná, a tak včera s celkem dvouměsíčním zpožděním kraj staveniště pro vybudování moderního pavilonu předal stavařům.
„Kraj Vysočina byl nucen veškeré plánované práce a především podpis smlouvy s dodavatelem díla odsunout, neboť ještě minulý týden reálně hrozilo, že pro pavilon nebude po odchodu lékařů využití a tím by byla porušena podmínka pětileté udržitelnosti projektu,“ vyjádřila se mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Stavaři včera nelenili a zahájili práce na vytyčení stavební jámy a nové silnice. „Včera jsme převzali staveniště a bez ohledu na současné zimní počasí byly zahájeny práce na vytyčení stavební jámy a zřízení příjezdové komunikace. V brzké době zahájí pracovníci naší divize kapacity výkop stavební jámy,“ uvedla Jaroslava Fajmonová, projektová manažerka firmy PSJ.
Vzniknou zázemí pro intenzivní péči v přímé návaznosti na operační sály nemocnice, lůžková oddělení a urgentní příjem. Přístrojové vybavení bude do nových prostor nemocnice přemístěno ze současného provozu. V nejvyšším patře vznikne také nové moderní infekční oddělení se čtyřiceti lůžky. Pavilon tak nahradí dosluhující budovu infekčního oddělení, která je v provozu bez zásadních oprav od roku 1967.
Tunel propojí heliport záchranky
Nový pavilon vyroste mezi budovou zdravotnické záchranné služby a nemocniční dostavbou z roku 2002.
Jednou z výhod pavilonu bude i spojení tunelem s heliportem záchranné služby. Díky propojení celé infrastruktury odpadne současná praxe, kdy pacienti musí být při cestě z vrtulníku do blízké nemocnice ještě jednou přeloženi do sanitky. „Moderní pracoviště urgentní a intenzivní péče je důležité nejen pro samotnou Nemocnici Jihlava, ale v tomto případě i pro celou funkční síť nemocniční péče v kraji Vysočina. Jihlava je kromě jiného kardiologickým centrem soustřeďujícím pacienty s akutními infarkty myokardu, kdy je rychlá komplexní diagnostika a léčba bez vynucené potřeby dalšího transportu klíčová,“ uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že své nesporné výhody bude mít také jednotný prostor pro příjem všech akutních pacientů v přízemí pavilonu. Akutní a intenzivní péče na jednom místě zvýší komfort pacientů i zaměstnanců.
Zastavěná plocha objektu bude 2 312 m². „Objekt bude komunikačně napojen na hlavní chodbu ve třech podlažích a navíc samostatným mostem propojen s oddělením ARO,“ popsal řešení stavby autor projektu Jaromír Homolka z projekční kanceláře Penta Jihlava.
Do pavilonu kraj investuje téměř 318 milionů korun, přičemž 117 milionů korun z tohoto objemu bude činit podíl z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Stavba by měla být hotova na konci srpna příštího roku.