Bahnité dno Staroměstského rybníka v Telči začaly v těchto dnech dobývat speciální bagry a natěšení archeologové se nemohou dočkat, až rybník vydá své starodávné poklady. Průzkumníci z Muzea Vysočiny si ale ještě budou muset chvíli počkat. Hlavně na to, až trochu proschne dno rybníka.
Co všechno se může ukrývat pod několikametrovým nánosem bahna, naznačil archeolog Milan Vokáč z Muzea Vysočiny Jihlava. „Archeologicky je zajímavá celá plocha rybníka, někde více, někde méně. Rekonstrukce rybníka proto neustále probíhá pod archeologickým dohledem. Doufáme, že tam najdeme důkazy o počátcích středověkého osídlení Telče,“ přiblížil Vokáč.
V některých částech Staroměstského rybníka se už nyní naplno rozjely stavební práce. Bagry a další stroje se pustily do odbahňování dna. „Zmrzlé bahno usnadňuje práci, lépe se s ním i manipuluje,“ přiblížil Vladimír Švec z telčské radnice. Z rybníka letos zmizí asi sto padesát tisíc metrů kubických bahna.
Zároveň s odbahňováním se rozběhly práce na rekonstrukci hráze, která je v havarijním stavu. Během letošního roku také dojde k opravám všech technických objektů rybníka. Nejnáročnější z úprav pak je podvrt hráze pro nové výpustní zařízení. Vznikne i nové loviště a kádiště. Průtočné vlastnosti rybníka budou upraveny tak, aby vydržely nápor stoleté vody.
Celá akce vyjde na zhruba padesát milionů korun. „Rekonstrukci jsme měli v plánu už před třemi lety, kdy se budoval kanalizační sběrač pro Staroměstský rybník. Tenkrát jsme ale nezískali dotaci, proto se práce musely odsunout až do dnešních dní,“ uvedl telčský starosta Roman Fabeš. Město je vlastníkem rybníka, ale nehospodaří na něm, v nájmu ho má soukromý nájemce.
V minulosti už město tímto způsobem revitalizovalo Ulický rybník. V plánu má do budoucna i odbahnění a rekonstrukci Štěpnického rybníka.
Všechny tři rybníky slouží k chovu ryb, v zimě se na nich dá bruslit, v létě jezdit na lodičkách.