Kvůli chladu totiž nejsou klíšťata aktivní, a proto má tělo dostatek času vytvořit si protilátku.

Klíšťová encefalitida je závažné virové onemocnění, které nelze léčit pomocí antibiotik. „Já očkovaný proti encefalitidě nejsem. Předminulý rok jsem měl hodně klíšťat, ale encefalitidu jsem nikdy nedostal. Vakcínu jsem ten rok nikde nemohl sehnat. Loni jsem žádné klíště neměl, takže jsem to neřešil. O očkovacím centru v Jihlavě vím a uvažuji, že si tam tento rok dojdu,“ řekl lesník Václav Vopálenský.

Do očkovacího centra v Mrštíkově ulici v Jihlavě můžete přijít i bez objednání. Centrum poskytuje služby obyvatelům Jihlavy a nabízí široký sortiment i jiných vakcín. „Minulý rok jsem měla boreliózu, hned jsem zjistila, že něco není v pořádku, a šla k doktorce. Myslím, že se to dá včas podchytit,“ přiblížila svoje zkušenosti studentka Jana Vondrů.

Lékaři před rizikem nemoci opakovaně varují. „Klíšťová encefalitida může zanechat trvalé následky, proto je dobré se po každé návštěvě lesa nebo parku prohlédnout, zda nemáte někde přisáté klíště,“ připomenula doktorka Alena Dvořáková z jihlavského očkovacího centra.