S výstavbou silničního obchvatu Jamného počítá samospráva a místní se těší, že jim přinese úlevu od stovek projíždějících kamionů.

Lidé ze sousední osady Rytířsko se obchvatu zatím nedočkají, neboť krajský úřad nemůže vykoupit pozemky, aby se pustil do výstavby dle původního plánu.

„Doporučuji, aby se obchvat týkal pouze Jamného. Když by vedl kolem Rytířska, obešel by šest chalup a vzhledem k tomu, že tam žije pár lidí, by se nesmírně prodražil,“ připustil včera Jiří Brož, majitel pozemků, na nichž měl obchvat vyrůst.

Rytířsko má naději

Vlastník pozemků doplnil, že výstavba obchvatu Rytířska by zničila kus lesa a několik vodních zdrojů. „To jsou hlavní důvody, proč pozemky kraji neprodám,“ upřesnil Jiří Brož. Krajský dopravní inženýr Zbyněk Augustin včera potvrdil, že obchvat Rytířska by zlepšil dopravní situaci v jenom z nebezpečných míst na hlavní trase mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou.

„V samotné osadě Rytířsko jsou nebezpečné zatáčky a úzká silnice mezi domy. O kus dál nebezpečná křižovatka,“ popsal Zbyněk Augustin. Podle starosty Jamného Jiřího Pejchy žije v osadě Rytířsko v sedmi domech méně než dvacítka obyvatel. Samospráva zatím nemůže výstavbě obchvatu Rytířska nijak pomoci.

„Možná kraj situaci kolem Rytířska vyřeší. Zatím máme jistotu, že obchvat uleví pěti stům obyvatel Jamného od kamionů. Často jezdí jeden za druhým. Nejhorší je to v zimě, když kamiony, které se dostanou do vsi a dál nemohou, naplní celou náves. Není tam k hnutí,“ přiblížil zastupitel Jiří Musil.

Děti v Jamném se naučily chodit do školy tak, aby je automobily neohrožovaly. „Děti se od mala učí, že nesmí na silnici a chodí jen po cestách. Škola je u silnice a děti nesmí hlavním vchodem, ale vedlejším,“ popsala kuchařka školní jídelny Hana Špejtková. Dokumentace pro stavební povolení obchvatu Jamného má být letos hotova a stavba za desítky milionů korun bude dokončena koncem roku 2013.