V Jihlavě a jejím okolí se od nového roku pohybuje více policistů. Především pěších. Policie ČR totiž změnila systém. V terénu jsou i ti strážci zákona, kteří dříve seděli v kancelářích Toho si všimly i dvě jihlavské obyvatelky. „Je to pravda, jsou více vidět. Dříve se vozili pouze auty a ani nevystrčili hlavu. Potkávám je často,“ pochvalovali si včera na jihlavském Masarykově náměstí dvě důchodkyně.
Nový systém, kdy policisté vyrážejí více do terénu a nesedí v kanceláři, se už po dvou měsících setkal s úspěchem. Oproti loňskému roku kriminalita klesla o pětatřicet procent.
Více pěších hlídek
Více pěších hlídek však v obyvatelích vyvolává i pochybnosti. „Je to dobře, že jsou více vidět a chodí pěšky, ale je jasné, že třeba zloděje je lepší chytat autem,“ myslí si důchodkyně Milada.
Policista Ladislava Roušar, který pěšky obchází Bedřichov, v tom však problém nevidí. „Pěší hlídky jsou vybavené radiostanicemi, pokud se něco děje, vědí to první. Pokud jsou blízko, jsou schopni zakročit nejrychleji. Jinak se na místo vyšle motorizovaná hlídka,“ uklidňuje obyvatele mladý policista.
Problémy s žáky
Nejčastěji při svých pochůzkách musí řešit problémy s žáky. „Ředitelé škol si často stěžují na kriminalitu žáků. Já osobně mám na starosti třeba základní školu Jungmannova, která je hodně problémová. Pak jsou to také drobné krádeže v obchodních centrech,“ přiblížil Roušar.
Policisté vyrážejí pěšky do terénu také kvůli škrtům v rozpočtu, šetřit musí mimo jiné i na pohonných hmotách. „O to víc se ale snažíme pracovat efektivněji. Prostředky vynaložíme tam, kde nás ta bota nejvíce tlačí. Spolupracujeme například i s cizineckou a městskou policií,“ vyjádřil se vedoucí obvodního oddělení Jihlava z krajského policejního ředitelství Petr Krčál.
V současné době se objasněnost případů dokonce vyšplhala na necelých 42 procent, minulý rok to bylo necelých 22 procent.
Podle Krčála stojí za úspěchem nejenom nový systém v plánování služeb, ale také to, že se policisté zaměřili na drogy ve městě. Jenom tento rok odhalili pět varen pervitinu. „Troufnu si říci, že ruku v ruce s drogovou problematikou jde i majetková trestná činnost. Finální konzumenti drogové scény pochopitelně někde musí brát peníze,“ přiblížil vedoucí obvodního oddělení Jihlava.
Nejohroženější zůstávají stále obyvatelé v centru města. Větší kriminalita se vyskytuje také na sídlištích a poblíž větších obchodních centrech. I přes to však Jihlava patří k nejbezpečnějšímu okresu na Vysočině. „Nemáme tady nic, co by se vymykalo běžnému vývoji kriminality. V současné době bych Jihlavu nazval bezpečným teritoriem. Oproti ostatním územním obvodům jsme co se týče kriminality v podprůměru. Jihlava se drží ve spodním patře,“ pochválil práci policie Krčál. O tom svědčí i fakt, že z města vymizely například krádeže ve sklepích.
Na druhou stranu se ale najdou obyvatelé, kterým více policistů v terénu vadí. Takovou zkušenost má i policistka Gabriela Farková, která včera stavěla řidiče v Brněnské ulici. „Zrovna nám řidič říkal, že je nás nějak moc. Lidé si všímají, někdo reaguje negativně, někdo pozitivně. Už jsme si na to ale zvykli,“ řekla Farková.