„Střed města jsme si nechali změřit katastrálním úřadem. Ten ho našel na ulici Matky Boží, což je symbolické místo a navíc je to i pěší zóna,“ řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Střed města bude označen kovovou deskou v dlažbě. Rozměry bude mít padesát krát padesát centimetrů. „Deska bude pravděpodobně kulatá, bude vyznačovat světové strany a samotný střed města s legendou,“ přiblížil Tulis.

Na fasádě sousedního domu bude navíc umístěna tabulka, kde najdu lidé podrobnější informace o tom, jak se střed vyměřoval. Ten byl určen průsečíkem spojnic protilehlých bodů historického jádra města podle mapy stabilního katastru z roku 1897, uložené v dokumentaci jihlavského katastru.

Kompletní návrhy, jak bude kovová deska vypadat, jsou již hotové. Se zveřejněním však město zatím otálí. Dodělává se totiž grafický návrh tabulky, která bude na fasádě.

Myšlenku město dotáhlo do konce

Město se rozhodlo střed vyznačit kvůli zpestření centra a také jako nové lákadlo pro turisty. „Každé město si chystá jakési kuriozity pro vlastní občany nebo pro návštěvníky. Tahle myšlenka už tady byla déle, teď jsme ji dotáhli do konce,“ řekl mluvčí magistrátu.

Vyznačení historického středu se líbí i obyvatelce Janě Mrkvancové. „Je to určitě zajímavost. Jak pro obyvatele města, tak i pro turisty. Je škoda, že takových věcí tady nemáme víc. Vůbec jsem netušila, že střed města leží zrovna v ulici Matky Boží. Tipovala bych asi Masarykovo náměstí,“ vyjádřila se Mrkvancová.

Náklady na vyznačení středu města se vyšplhají nejvíce na deset tisíc korun. „Bez tabulky to vychází zhruba na 5 600 korun. Do deseti tisíc se určitě vejdeme,“ spočítal Tulis.

Připravuje další oživení centra

Vyznačení historického středu města je navíc pouze první vlaštovkou. Město totiž připravuje i další oživení v centru. „Uvažujeme o tom, že bychom ve městě zřizovali podobná zajímavá místa, tak jak je to vidět v zahraničí. V ulicích můžete potkat třeba sochy slavných rodáků nebo postav, které jsou pro město typické,“ přiblížil Tulis.

Město uvažuje o tom, že by tak Jihlavané a turisté v ulicích mohli potkat například havíře nebo tkadlenu. První sochy by se v Jihlavě mohly objevit během čtyř let.