Osmatřicetiletá Vendula z Třebíče, která se léčí z alkoholismu, pravidelně dochází do Oblastní charity Jihlava, kde je zařazena do programu Následná péče. Po deseti letech utápění v alkoholu se tak chce vrátit zpět do běžného života.
K alkoholu se dostala kvůli nešťastné lásce. Ukončila sedmileté manželství. „Cítila jsem beznaděj. Tak jsem začala popíjet, a po dvou měsících jsem na popud otce šla poprvé na léčbu. S tím, že mi tam určitě pomůžou a bude dobře,“ začala své vyprávění Vendula.
Jenže nebylo. Z léčebny se sice vrátila odhodlaná k tomu, že lahev do ruky už nevezme, ale realita byla jiná. Přišly další karamboly. Po dvou letech vztahu se Vendula opět rozešla s přítelem a objevily se i neúspěchy v práci. I přesto, že má Vendula malou dceru, opět sahla po alkoholu. Stejné situace se opakovaly deset let. „Od mých osmadvaceti let jsem fungovala vždycky třeba dva roky v pohodě, a po napití jsem se během dvou až třech týdnů dostávala na léčbu, protože jsem byla v dezolátním stavu,“ vzpomíná Vendula.
Alkoholismus však vyvrcholil loni na podzim. Vendula měla nastoupit do nové práce, opět však sáhla po flašce, a když jí matka s desetiletou dcerou říkaly, že je opilá, chovala se agresivně a na dceru zaútočila. Kousla ji. „Ráno jsem měla jít podepsat smlouvu, že nastupuji do práce. Napila jsem se. Matka s dcerou poznaly, že jsem opilá, ale já jsem jim prý tvrdila, že to není pravda, nic si z toho nepamatuji. Chtěla jsem asi napadnout matku, ale místo matky jsem napadla dceru, kterou jsem kousla,“ říká smutně Vendula.
Matka Venduly zavolala policii a ta ji odvezla na záchytku. Po tomto incidentu se Vendula rozhodla s pitím přestat. Už definitivně.
Skončila na záchytce
„Na léčebně jsem nastoupila na čtrnáctidenní detox, během kterého jsem se dozvěděla, co jsem provedla. Rozhodla jsem se tak pro celou léčbu. Dceru má v péči matka, ale chci ji určitě zpátky. Je mi po ní smutno. Chci dokázat, že bez alkoholu mohu fungovat,“ říká odhodlaně.
Vendula po léčbě kontaktovala právě Oblastní charitu Jihlava a zařadila se do doléčovacího programu, který pomáhá lidem po ukončení léčby závislosti vytvářet takové podmínky, aby mohli i nadále úspěšně abstinovat a začlenit se zpět do běžného života.
Zatím jí to vychází, bydlí na ubytovně, dceru navštěvuje, a dokonce si našla práci jako prodavačka. K pití už se nechce vrátit. „Nikdy neříkej nikdy, říkala jsem to už u léčby předtím. Teď říkám, nechci pít. Vstávám s myšlenkou dneska se nenapiji,“ prozradila Vendula.
Následná péče v Jihlavě funguje zhruba půl roku a je jediná v kraji. Do programu je zařazeno třináct lidí. „Naprostá většina jsou uživatelé alkoholu, hned v závěsu jsou to uživatelé pervitinu, naprosto ojediněle uživatelé opiátů,“ řekla vedoucí zařízení Jitka Křivohlavá.
Do Následné péče se mohou přihlásit lidé starší patnácti let. „Také musí mít v anamnéze závislost, musí být motivovaní pro léčbu a musí minimálně tři měsíce abstinovat,“ uzavřela Křivohlavá.