Panika a nejistota, kterou mezi lidmi vyvolala diskuse o nové koncepci školství na Vysočině, uškodila telčskému víceletému gymnáziu. Zatímco loni se do prvního ročníku nižšího gymnázia hlásil nadbytek dětí, letos budou v Telči primu naplňovat mnohem obtížněji.

„Během posledních týdnů jsem mluvil s mnoha rodiči, kteří chtěli své dítě přihlásit na nižší gymnázium. Často se mě ptali na to, jestli se víceleté studium opravdu bude rušit. Mnozí potom vyčkávali, jak se debata o školství vyvine. Nebyli si jistí tím, jestli víceleté gymnázium nakonec nezruší,“ potvrdil ředitel Gymnázia Otokara Březiny a Střední odborné školy Telč Stanislav Máca.

I když se pro telčskou školu zatím nic nemění a diskuse kraje, měst a škol stále pokračuje, v Telči letos poklesl počet podaných přihlášek do primy o přibližně třicet procent.

Faktorů je více

„Určitě v tom hraje roli více faktorů, ale panika vyvolaná mezi rodiči nám moc nepomohla. Některé základní školy navíc začaly na rodiče působit v tom smyslu, aby své děti na gymnázium nedávali,“ přiblížil Máca.

Kraj Vysočina ale situaci, ke které přispěla diskuse o budoucnosti školství na Vysočině, nevnímá tak tragicky. Podle Miroslava Pecha z krajského úřadu může za úbytkem přihlášek stát také nižší počet dětí. „Těžko se mi to hodnotí. Jsem přesvědčen, že to může být také přirozený důsledek populačního úbytku,“ zhodnotil situaci Miroslav Pech.

Na gymnáziu v Jihlavě problémy s úbytkem přihlášek neřeší. Dětí se tam do primy letos hlásí mnohem více, než vůbec mohou přijmout. A daří se také šestiletému studijnímu oboru. „Zájem o osmileté studium je přibližně stejný jako byl v loňském roce. Na šestiletý studijní obor se dokonce hlásí více uchazečů než loni,“ uvedl ředitel Gymnázia Jihlava Miroslav Paulus.

Na telčské víceleté gymnázium se letos do primy přihlásilo 24 uchazečů o studium. Loni jich bylo 34. Do primy berou třicet žáků. „Určitě letos v květnu nebo v červnu budeme vyhlašovat druhé kolo přijímacího řízení. Mrzí mě, že se na úřadech na víceletá gymnázia pohlíží jako na něco, co je naprosto zbytečné,“ dodal Máca.