Kraj vzkřísil deset let starý návrh na vyhlášení přírodního parku Javořická vrchovina, ale lidé v řadě obcí jsou po znovupředložení návrhu na zřízení chráněného území proti.

Městys Batelov je podle starosty Jiřího Doležala důrazně proti zařazení svého katastrálního území do projektu.

„Park by do budoucna omezil občanům v našem regionu podnikatelské a ekonomické aktivity,“ vzkázal krajskému úřadu Jiří Doležal s tím, že záměr by nepřinesl lidem žádná zvýhodnění, ale naopak problémy.

Jsou pro i proti

Některé samosprávy se staví proti parku opakovaně. Starostové to zdůvodňují obavami z omezování stavební činnosti a podnikání.

Přírodní park by zasahoval území více než tří desítek obcí a jejich místních částí. Proti zřízení se vyslovily obce Doupě, Růžená a Třeštice. Včera oznámili představitelé šestitisícové Třeště, že park by svým severovýchodním okrajem pokryl místní část Čenkov, a osadní výbor požádal vedení města o zamítavé stanovisko. „Zastupitelé vyslovili nesouhlas a tím potvrdili, že nesouhlasíme s jakýmkoli omezením pro město Třešť ohledně zřízení přírodního parku,“ řekl starosta Vladislav Hynk.

Naopak o zřízení parku by stála Telč a některé další obce na Telčsku, které v sezoně zaplavují turisté a dovolenkáři. „Žijeme dost z cestovního ruchu, a přes určité výhrady jsme pro zřízení přírodního parku,“ řekl starosta Řásné Miroslav Tomíšek.

Podle krajského radního pro oblast životního prostředí Zdeňka Ryšavého (ČSSD) by mohla rada kraje vyhlásit přírodní park bez souhlasu obcí, ale problém s reptajícími lidmi chce vyřešit dohodou.

„Lidé si myslí, že by byl konec se stavěním rodinných domků a podobně, jenže přírodní park má omezení pouze na výškové stavby jako větrné elektrárny a na areály typu překladiště nákladních vozidel. Chystáme další jednání s obcemi,“ naznačil Ryšavý.