Nejvýznamnějším zaměstnavatelem na Třebíčsku je stále atomový kolos v Dukovanech. Jaderná elektrárna v současnosti dává práci 720 kmenovým zaměstnancům, dalších zhruba 420 tu působí a zároveň pracuje i pro zbytek elektrárenské společnosti ČEZ. Dále se denně v areálu pohybují stovky pracovníků dodavatelských firem.
Díky jadernému zařízení vyrostlo v Třebíči jedno celé sídliště, přibyly byty v Jaroměřicích nad Rokytnou a v Moravském Krumlově. Do regionu se přistěhovaly tisíce lidí z celé republiky za prací „na Dukovanech“. Dříve nenápadný okres Třebíč získal výraznou dominantu, přizpůsobila se jí celá infrastruktura, lidi si zvykli.
Velká modernizace, výkon jako Temelín
Elektrárna je v provozně dobré kondici, právě probíhá největší série obnovy zařízení od zprovoznění před pětadvaceti lety. Na jejím konci bude v roce 2012 zvýšení výkonu z instalovaných 1 760 na temelínských 2 000 megawattů. A významný krok, díky kterému může být jaderné zařízení provozováno nejméně do roku 2035. Elektrárna na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje dodává do sítě téměř pětinu veškeré elektřiny vyprodukované v Čes〜ku. Z hlediska hodnocení bezpečnosti provozu dostává nejlepší známky ve srovnání se světem.
V souvislosti se sledovanou jadernou havárií v japonském elektrárenském komplexu Fukušima už sousední Německo ústy kancléřky Angely Merkelové vzkázalo, že neuvažuje o prodlužování životnosti svých jaderných elektráren. Prohlášení přišlo ve chvíli, kdy se vládnoucí strana CDU/CSU nachází v obtížném období propadu přízně veřejnosti.
„Předseda vlády Petr Nečas nevidí žádný důvod, proč podléhat nějaké mediální hysterii. Víme, že v Japonsku problémy způsobila kombinace dvou živelních pohrom – rekordně velkého zemětřesení a následné vlny tsunami, která u nás nehrozí,“ upozornil mluvčí vlády České republiky Jan Osúch.
Podle jeho slov jsou obě české jaderné elektrárny umístěny na podkladu českého masivu. „Což je jedno z vůbec nejstabilnějších tektonických míst v Evropě i na této planetě,“ řekl. Vláda by podle jeho slov považovala za laciné znepokojovat veřejnost.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ale říká: „K celé záležitosti je potřeba přistupovat s pokorou a věcně. Zkušenost z Fukušimy určitě použijeme pro novou analýzu, jestli se nedá přece jen ještě něco vylepšit. Úplný výpadek napájení je odjakživa noční můra a teď se potvrdilo, že oprávněně.“