Na středeční promoci na Vysoké škole polytechnické Jihlava si pak čerstvý absolvent oboru Cestovní ruch mezi samými mladými ženami musel připadat trošku osamocený.
„O Petrohradu mi vyprávěli prarodiče, kteří ho kdysi navštívili. Mluvili o Rusku jako o nádherné zemi. A hlavně o Petrohradu a jeho historii. Byl jsem rád, že jsem město mohl vidět na vlastní oči, moc se mi tam líbilo,“ rozpovídal se dnes už bývalý student, který ve středu završil vysokoškolské studium slavnostní promocí.
Obor cestovní ruch je v Jihlavě spíše doménou žen. Přesto, jak je vidět, hlásí se na něj i muži. Aleš Koranda měl po studiu jihlavské obchodní akademie jasno. „Těch důvodů, proč jsem si zvolil polytechniku, je víc. Na prvním místě bylo studium jazyků. Já jsem studoval angličtinu a němčinu. Pak se mě lákaly obory zeměpis a dějepis, které jsou mi asi tak nejbližší. Je to také pro mě samozřejmě nejdostupnější vysoká škola,“ přiblížil Koranda.
Po studiu ho čeká hlavně práce
A co ho nyní čeká? Bude dál studovat, nebo dá přednost práci? „Teď mě čeká práce. Bohužel ale nepracuji v cestovním ruchu a ani jsem doteď nepracoval. Dělám v automobilovém průmyslu v externí firmě, která pracuje pro největší zaměstnavatele na Vysočině, například pro Bosch a Lighting,“ překvapil bývalý student.
Na další studium tak zatím nepomýšlí. „Měl jsem v poslední době nějaké zdravotní problémy. Školu jsem nakonec studoval delší dobu než jiní, trošku jsem si studium prodloužil. Také kvůli různým studentským úlevám a výhodám. Teď hlavně potřebuji dohnat práci,“ řekl Koranda.
Ze školy si asi nejvíce cení nejrůznějších cestovatelských zážitků, se školou toho navštívil hodně. Kromě Ruska například ještě Turecko a Španělsko, které projeli křížem krážem.
A co říká studiu na polytechnice? „Nejvíce se mi líbilo cestování a výuka hodně zaměřená na praxi. Moc mě nebraly předměty určené spíše pro obor finance a řízení, to znamená makroekonomie, ekonomie. To podle mě nejsou obory, které se úplně týkají cestovního ruchu,“ uzavřel šestadvacetiletý Koranda.