V restitucích dostal sedmdesátiletý Jaromír Vobr z Jihlavy sedmnáct hektarů lesa u Nové Vsi na Jihlavsku. V lese je téměř každý den a moc dobře ví, co taková péče o dědictví předků obnáší. A i když je to podle jeho slov někdy docela dřina, například na práci v lese ale nedá dopustit.

„Starat se o les, to je pěkně tvrdý chleba. Práce v lese je jedna z těch nejtěžších. Ale mně se to líbí. Na těžbu dřeva si už najímám lidi, je to opravdu hodně fyzicky náročné. Sám kácím polomy, stromy napadené hmyzími škůdci a soušky. Dělám i prořezávky a probírky. Snažím se hlavně o to, co nejvíce les obnovit. Podařilo se mi to zatím u třech hektarů,“ popsal své zkušenosti s péčí o les Jaromír Vobr.

Starosti mu přes zimu přidělávala zvěř trpící hlady. Nedostatek potravy ji přinutil živit se i tím, co jindy nežere. „Nesetkal jsem se s tím jenom já. Problémy s hladovou zvěří měli i někteří mí známí. Migrující a zřejmě i přemnožená zvěř z lesů na Javořici totiž někdy okusuje mladé smrčky, někde se také může pustit i do mladých buků. Snažím se tomu ubránit tak, že stromky ošetřuji speciálním nátěrem, který zvěř odpudí. A to samozřejmě stojí dost peněz,“ potvrdil Vobr.

Boj s brouky

V lesích mu neřádí jenom velká zvířata. Pozor musí dávat i na škodnou z říše hmyzu. Například na klikoroha. „Dvakrát do roka musím stromky stříkat postřikem proti klikorohu. To je brouk, který dokáže lesní porost také pěkně zdecimovat,“ přiblížil věčný zápas s nevyzpytatelnou přírodou Vobr.

Lesům v okolí Javořice ale na rozdíl od jiných míst v republice nehrozí kůrovcové kalamity. Zato jsou poškozené exhalacemi z průmyslových podniků o něco více než lesní porosty v jiných částech Vysočiny. V rámci celé České republiky si však vedou dobře a jsou poměrně zdravé.

Nejvíce javořickým lesům ublížily loňské kroupy. „Kroupy, které zasáhly oblast v okolí Jihlávky vloni na jaře, poničily hlavně výsadby stromků,“ přiblížil Václav Šebek z krajského ředitelství Lesů České republiky.