Zastupitelé v Dobroníně včera rozhodli, že pomník obětem údajného poválečného masakru na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku bude na tamním hřbitově.

Na náhrobku budou jména těch, které policie identifikuje. Pokud se to u někoho nepodaří, bude na náhrobku připsáno, že v hrobě leží pozůstatky dalších neznámých obětí. Rozhodli o tom zastupitelé v poměru devět ku čtyřem. Zamítli tak návrh rodáka Johanna Nieblera napsat na pomník jména všech, kteří měli být u Dobronína zabiti a jsou pohřbeni jinde. Jména budou na náhrobní kámen vytesána po ukončení policejního vyšetřování.

„Je to dobré rozhodnutí, které může uklidnit napjatou atmosféru v Dobroníně,“ je přesvědčen Jiří Kazatel, který s Milanem Litavským v místě nálezu kostí umístil na louce Budínka dřevěný kříž. Symbol údajného poválečného masakru někdo minulý týden podřízl, což vyvolalo další vlnu emocí.

Napjatá atmosféra byla cítit i na včerejším zastupitelstvu, kdy se Milan Litavský a dobronínský starosta Jiří Vlach (KSČM) pustili do krátké slovní přestřelky. Jejich vzájemné pouliční výpady z minulého týdne řeší policie v Polné. Zastupitelé obce o pomníku rozhodovali už podruhé. Minulý měsíc zamítli návrh pomníku Johanna Nieblera kvůli jeho výšce.

Na včerejší jednání přišlo na čtyřicet lidí. Velký zájem byl ze strany médií. Na rozhodnutí vedení obce se přijel podívat také reportér David Vondráček, který o tématu točí dokument. Někteří přítomní se vyjádřili, že by mělo být o náhrobku rozhodnuto až po identifikaci ostatků.

„Ty už byly identifikovány příbuznými na konci války,“ zmínil se publicista Miroslav Mareš, který kauzu kolem Budínky rozvířil.

Na schváleném náhrobku bude ještě připsána věta, že tito lidé zaplatili svými životy za zmatky v poválečné době.

Pozůstatky z Budínky jsou nyní v kriminalistickém ústavu. Experti budou s identifikací obětí hotovi do konce března. Kopat by se mělo i na dalším místě. Existuje podezření, že u Dobronína leží další dvě nebo tři údajné oběti.