Vysočina nabídne v letošní letní turistické sezoně poprvé 850 kilometrů dlouhou síť stezek pro jezdce na koních. Přibudou i cyklostezky, lanový park v Jihlavě a nové muzeum v Hamrech nad Sázavou – památný hamr bude veřejnosti přístupný od června. Na území kraje Vysočina by se mělo otevírat rovněž několik nových naučných stezek.

Vyznačování páteřní sítě stezek pro jezdce na koních začalo v minulém roce. Značky jsou už z větší části rozmístěny. Celá akce má být dokončena v červnu, řekl Tomáš Čihák, ředitel krajské organizace Vysočina Tourism. Trasy, které propojí jezdecké stanice, navazují na už osvědčené cesty pro koně v okolních krajích. Značení bude stát asi dva miliony korun, větší část zaplatí evropské fondy.

Podmínky se zlepší také pro cykloturistiku, která se v kraji těší velké oblibě. Cyklotras je na silnicích Vysočiny vyznačeno přes 2 300 kilometrů.

Tato síť se už moc nerozrůstá – podle Stanislava Balíka z Klubu českých turistů přibylo během loňska jen zhruba 18 kilometrů na Pelhřimovsku.

Staví se však nové cyklostezky, určené jen pro jezdce na kolech, in-line bruslaře a další pro chodce.

Do listopadu bude dokončena cyklostezka za 31 milionů korun v místě bývalé vlakové trati Přibyslav – Sázava. „Jak město, tak zhotovitel se bude snažit práci co nejvíc urychlit, abychom stihli už letošní sezonu,“ podotkl přibyslavský starosta Jan Štefáček.

U jihlavské zoologické zahrady, která je s více než 220 tisíci návštěvníky za rok nejoblíbenějším výletním cílem na Vysočině, se koncem dubna otevře lanový park mezi vzrostlými stromy.

Muzeum zpřístupní starý hamr

V polovině května se návštěvníci zoo seznámí s novou podobou amazonského pavilonu, uvedla mluvčí zahrady Kateřina Kosová.

Zpřístupnění starobylého hamru v Hamrech nad Sázavou na Žďársku chystá brněnské technické muzeum, bude to jedna z akcí k jeho letošním oslavám 50. výročí založení. Opravy Šlakhamru trvaly několik let, teď se chystají expozice. Památka se otevře 9. června.

Návštěvníci Vysočiny letos na svých letních toulkách najdou i několik nových naučných stezek.

Ve Žďáru nad Sázavou se mohou vydat kolem Zelené hory, památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO. Koncem dubna budou u Bystřice nad Pernštejnem otevřena nová Bystřická zastavení.

Lidé si mohou vysázet lesopark

Na jednom z těchto zastavení, u Karasína, mohou lidé pomoci vysázet lesopark.

V Křižánkách na Žďársku letos vznikne stezka připomínající zaniklé pilníkářské řemeslo.

Výroba kovových pilníků na ocel a rašplí na opracování dřeva živila část tamních obyvatel od druhé poloviny 19. století do druhé světové války.

Bystřická radnice brzy dokončí práce na zpřístupnění zříceniny hradu Zubštejn. S pracemi začali Bystřičtí v roce 2009. Dokončování úprav přibližně za sedm milionů korun by turisty v hlavní sezoně nemělo nijak omezovat. Naopak pozastaveny jsou plány na zpřístupnění věže hradu Orlík u Humpolce, protože je neschválili památkáři.