Proč se najednou bude platit školné za studium na vysokých školách? Bude školné platit i ten, kdo studium nedokončí? Jaká bude motivace studentů, aby studovali vysoké školy? Zaručí vysokoškolské vzdělání to, že po jejím ukončení najdu práci? Na takové otázky musel odpovědět ministr školství Josef Dobeš studentům jihlavských škol, kteří se sešli v aule Vysoké školy polytechnické.

Hodinová debata se točila hlavně okolo tématu placení školného na vysokých školách. Na ministerstvu školství se totiž mluví o tom, že studenti by si v budoucnu museli vysokoškolské studium platit. Studenti se tak ptali hlavně na odložené školné, které by spláceli za určitých podmínek po dokončení školy.

Kdo bude platit?

Nejvíce otázek ministrovi položil student jihlavské polytechniky David Rod. „Zajímalo mě, kdo bude platit odložené školné. Pan ministr totiž vyjmenoval několik skupin, kterých se to školné nebude týkat, například studenty ze sociálně slabých rodin a studenty s vynikajícími výsledky. Zrovna píši bakalářskou práci na téma školství. Mrzí mě, že se na ministerstvu všechno pouze připravuje a nic moc konkrétního proto pan ministr nevěděl. Jinak ale se školným souhlasím,“ řekl David Rod.

Od ministra také mimo jiné zazněly návrhy toho, jak naše školství co nejvíce přiblížit úrovni některých zemí Evropské unie, jako je Finsko a Německo. „Chtěli bychom zkrátit dobu studia. Není možné, aby člověk studoval vysokou školu do třiceti. Absolventi by se měli rychleji dostat do praxe. Důležité také je, aby se lidé začali vzdělávat v průběhu celého života. Tedy aby si i ve vyšším věku zvyšovali kvalifikaci odbornými zkouškami a certifikáty,“ uvedl ministr školství Josef Dobeš.

Tolik diskutované školné by podle návrhu ministerstva měli platit hlavně ti, kteří budou mít v zaměstnání vyšší mzdu, než je ta průměrná. Odložené školné na vysokých školách budou platit studenti, kteří do prvních ročníků nastoupí v akademickém roce 2013/2014. Školné by mělo být financováno půjčkami garantovanými státem.