Pozůstalí po obětech údajného masakru Němců, k němuž došlo po skončení druhé světové války v Dobroníně na Jihlavsku se dočkají dvou pietních míst. Na hřbitově a přímo v místě, kde policie pozůstatky našla.

O prvním rozhodli v pondělí dobronínští zastupitelé. Na tamním hřbitově povolili umístit náhrobní kámen se jmény obětí, které budou policií identifikovány a budou v Dobroníně pohřbeni.

„Na náhrobku bude vytesán i případný počet neznámých obětí. Pokud budou nalezeny další ostatky, není problém jejich jména do kamene vytesat dodatečně,“ podotkl k náhrobku starosta Dobronína Jiří Vlach (KSČM).

Zastupitelé ale zavrhli návrh, aby na kameni byla jména i těch, kteří zemřeli jinde na Jihlavsku. Pozůstalí si původně chtěli ostatky svých příbuzných z Budínky převézt do Německa, ale pak si to rozmysleli a chtějí, aby byly uloženy v Dobroníně.

O tom, kdy a kde bude náhrobek na hřbitově umístěn, budou zástupci obce jednat znovu v květnu. Mezitím aktivista Milan Litavský pracuje na výrobě památníku, který chce umístit na louku Budínka, kde už vztyčil dřevěný kříž, který ale někdo podřízl. „Nechci kolem toho dělat žádný mediální humbuk. Budu u toho jen já a za určitých podmínek i pan Mareš,“ uvedl Milan Litavský. V současné době shání materiál na výrobu památníku, který má být ze železa. Půjde o kříž podepřený utrženou kolejí. „K tomu, co bude památník představovat, dám vysvětlení až po postavení kříže,“ podotkl Litavský, který má obavu, že mu bude chtít někdo v umístění památníku zabránit.

„Už kolují informace, že na to budu muset mít nějaké povolení, ale já žádné nepotřebuji. Kříž tam postavím, protože na to mám morální právo kvůli zničení původního kříže,“ nepřipouští problémy Milan Litavský a podotýká, že kolem silnic jsou stovky pietních míst obětem autonehod a také je nikdo neomezuje.

Budí neshody

Litavský také naráží na neshody se starostou obce Jiřím Vlachem, se kterým se kvůli Budínce navzájem uráží, což už řeší i policie.

„Já proti památníku na louce nic nemám, ale myslím si, že by to pan Litavský měl konzultovat s majitelem pozemku,“ upozorňuje starosta. Pozemek patří Dagmar Dvořákové a ta už před časem Deníku řekla, že jí umírněná forma uctění památky obětí na Budínce nevadí.

„Ráda bych ale dopředu věděla, co tam bude stát. Nerada bych, aby to ještě víc rozvířilo už tak napjaté emoce, které jsou v tomto případě pochopitelné,“ vysvětlila Dvořáková.