Třináctiletá Tereza se sedmé třídy Základní a mateřské školy Kamenice má strach chodit do školy. V Kamenici totiž nejen děti trápí špatná dopravní situace.

„Byla bych radši, kdyby tady bylo víc chodníků. Takhle musím chodit po silnici. Řidiči taky nejsou moc zvyklí zastavovat na přechodech. Vždycky musím rychle přeběhnout,“ popsala svou cestu do školy žákyně. Situace se však může brzy změnit. Jako jediná z Vysočiny totiž Základní a mateřská škola Kamenice uspěla v projektu bezpečné cesty do školy a získala tak pětasedmdesát tisíc korun. Škola si za tyto peníze nechá vypracovat odbornou studii.

Experti napoví

„Cílem je zvýšit povědomí dětí o bezpečné cestě do školy a také zmapování kolizních míst při cestě do školy. Necháme si vypracovat také dopravní studii, kterou předáme úřadu městyse, pro něj by to mělo být východisko pro další řešení dopravní situace v obci,“ řekla zástupkyně ředitele školy Jana Nováková.

Podle ní je nejhorší situace se silnicí směrem od Jihlavy. I přes to, že je zde nainstalovaný radar. „Řidiči padesátku nedodržují. Byla jsem dokonce svědkem, když v tomto úseku porazilo auto cyklistu. Také ulice od Luk nad Jihlavou je problém. Nelíbí se mi ani silnice u střediska. Určitě by se tam hodil přechod, protože tudy přecházejí děti od autobusové zastávky. Jako řešení jsem navrhla třeba i retardér, ale to už záleží na tom, jak vyjde právě dopravní studie,“ přiblížila zástupkyně ředitele.

Chybí i přechody

Se špatným přecházením poblíž školy má zkušenosti i obyvatelka Kamenice Soňa Čepová. „Za dva roky jsem to, že mi auto dalo v Kamenici přednost, zažila snad jenom třikrát. Z kopce jednou opravdu rychle. Je tu i málo přechodů,“ postěžovala si Čepová.

Mimo dopravní studii by škola v Kamenici za přidělené peníze ráda pořídila i stojany na kola. Chce docílit toho, aby děti do školy jezdily více na kolech. „Ráno se před školou točí velké množství aut. Záleží kolik peněz nám zbude z dopravní studie. Řada dětí chce jezdit na kole, ale říkají, že si nemají kolo kde zamknout. Stávající stojany nestačí. Také určitě uspořádáme Den bez aut. Chceme aby se zapojili i rodiče našich školáků,“ uzavřela Jana Nováková.