Knihovny a klubovny po celé střední Evropě dnes ožijí výjimečnou akcí s názvem Noc s Andersenem. Klub dětských knihoven si jí připomíná výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena a stranou nezůstávají ani knihovny na Vysočině.

Na Havlíčkobrodsku dnes chystají nocování s Andersenem velké městské knihovny i několik menších v obcích a městysech.

Co dělají knihy v noci

Knihovna v Havlíčkově Borové ji chystá třetím rokem. „Připravili jsme kouzelnou noc pro děti, aby zjistily, co dělají knížky v noci,“ řekla knihovnice Hana Půžová.

Půžová je na přípravu sama, trvá jí po chvilkách asi měsíc. „Nejnáročnější je ale samotná noc, některé děti je těžké utahat a vydrží třeba brebentit do jedné v noci. A ráno v šest už po nás skáčou,“ směje se.

Letos ji čeká osmnáct nocležníků, ovšem zájem byl mnohem větší. Děti čekají hry a společné čtení pohádek od Václava Čtvrtka. Přijde je navštívit Křemílek s Vochomůrkou z pařezové chaloupky a připravena je i křížovka a malý kvíz z říše pohádek. Před spaním je ještě čeká kreslený film. Pro každého spáče je připraven pamětní list a odměny.

I v třebíčské knihovně se Andersenova noc ponese ve znamení postaviček z knížek Václava Čtvrtka. „Soutěž o nejkrásnější kostým inspirovaný právě Václavem Čtvrtkem, jehož sté výročí narození si letos připomínáme, zahájí celou akci. Kromě toho je pro malé návštěvníky připravena ukázka speciálního výcviku psa pro nevidomé, které předvede jejich cvičitelka Michala Tomášová,“ prozradila část programu Milada Vaníčková z dětského oddělení knihovny.

Dalším lákadlem je vystoupení Marka Šolmese Srazila, který si pro děti připravil veselé čtení, které zpestří písničkami a kreslením.

Zájem je obrovský

Noc s Andersenem je určena pouze dětem, které se přihlásily v dostatečném předstihu. Pro všechny ostatní je na sobotní dopoledne připraven podobný program. Příchozí nebudou ochuzení o autorské čtení ani písničky.

Kouzelnou noc v Knihovně Matěje Josefa Sychry stráví i děti z prvních až pátých tříd ve Žďáře nad Sázavou. Noc s Andersenem se tam koná už pojedenácté. „Všech 26 míst již je ale dávno obsazených,“ popisuje Božena Ptáčková, knihovnice z oddělení pro děti a mládež.

Účast na soutěžích a literárních kvizech, divadelním představení, nočním výletu, čtení na dobrou noc a dalších překvapeních však ve Žďáře není pro každého. „Děti musejí být nejen zaregistrované, ale také aktivní čtenáři. Noc s Andersenem pak mají za odměnu. Ty, které k nám chodí pravidelně, už známe jménem. A aby se děti prostřídaly, nabízíme pozvánku prvňáčkům, a ti většinou neodmítají,“ říká Ptáčková.

Na Jihlavsku se zapojilo šest dětských oddělení veřejných knihoven a jihlavská škola Nad Plovárnou. I zde chtějí zvídavým návštěvníkům odtajnit, co dělají knihy v noci. Noc s Andersenem se v letošním roce koná už pojedenácté. Krom Jihlavy mohou strávit večer nebo noc v knihovně i děti v Lukách nad Jihlavou, Zhoři, Mrákotíně, Třešti a v Brtnici.

Vietnam v Kamenici

Nevšední program chystají v knihovně Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. Tam se Noc s Andersenem uskuteční už odpoledne. Letošní absenci nocování mezi knihami dětem vynahradí návštěva patronky kamenické knihovny, spisovatelky Andrey Ježkové. Ta bude předčítat ze své připravované knížky Dračí polévka. Kniha je příběhem vietnamského chlapce Langa, který žije v Praze.

„A právě Vietnamu zasvětíme celé odpoledne. O tom, jak se v této zemi žije, přijede dětem povídat Vietnamec Vuong Tu, studentka Alice Reitrová a cestovatelka Zdena Skořepová,“ prozradila kamenická knihovnice Marie Zbudilová. „Všichni si vyrobíme velkou koláž Vietnamu a také ochutnáme vietnamské speciality,“ doplnila Zbudilová.