Například telčský zámek bude v letní sezoně otevřený až do šesti hodin večer. Hovoří se dokonce o tom, že v budoucnu otevřou památky i v pondělí. Cíl je jediný: přilákat více návštěvníků. I památkáři dostali letos méně peněz a více prodaných vstupenek je šancí, jak získat další finance.

„Do poloviny sezony to bude napínavější než loni“, přibližuje situaci ředitel telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Libor Karásek. Ekonomicky bude letošek pro památkáře složitý. Na provoz památek v kraji dostali 25,5 milionu korun, což je oproti loňsku o 12 procent méně.

Už dlouho před sezonou se mluvilo o tom, že památky podraží. Na Vysočině se to ovšem týká především vedlejších tras, kde zaplatíte za plnou vstupenku o desetikorunu více. „Tyto trasy jsou sice o něco kratší, ale určitě ne〜jsou méně hodnotné než ty hlavní“, říká k nim Karásek.

Alternativní prohlídkové okruhy nabízejí zámky v Telči a Jaroměřicích nad Rokytnou. Před lety byla taková trasa i v Náměšti nad Oslavou, ale kvůli opravám musela být uzavřena. Nyní je podle náměšťského kastelána Marka Buše šance, že by se za dva roky mohl tento prohlídkový okruh začít obnovovat.

Památkou, která by se letos mohla alespoň trochu otevřít, je léta opuštěný zámek v Jemnici. Ten patří městu, které má zájem vrátit ho do povědomí turistů. „Jde o to dostat zámek do takové fyzické kondice, aby byl vůbec prezentovatelný,“ říká Martina Veselá z telčského NPÚ. Pokud se to podaří, mohla by se zde objevit výstava o ohrožených památkách Vysočiny.