Rozhádaní odpůrci a zastánci výstavby elektrárny na bioplyn si v těchto dnech nemohou přijít na jméno. V Plandrech se šíří protesty proti výstavbě a obíhají i zkreslené informace.

„Je tu pozdvižení, někteří jsou proti a jiní pro, lidi chodí s papíry, chtějí referendum a sbírají podpisy,“ popsala včera paní Zdena.

Dost lidí tvrdí, že se dozvěděli o chystané výstavbě z tisku a nikoli od vedení obce.

„Lidem se nelíbí, že obec odsouhlasila tak velkou věc, jakou je výstavba bioplynové elektrárny, aniž by se kohokoliv zeptala na mínění. Zastupitelé mají pravomoc nechat si rozhodování pro sebe, ale tohle je citlivá věc. My všichni, co tu žijeme, bychom se měli na rozhodování spolupodílet,“ řekl včera reportérovi Deníku Radek Pech.

„Devadesát procent domácností má internet a na naše stránky chodí. Že nečtou usnesení zastupitelstva? Asi je tolik nezajímá. Ti, kteří nemají internet, si informace můžou přečíst na úřední desce,“ přiblížil včera zdroj informací planderský starosta Miroslav Lukáš.

Lidé se nejvíc ze všeho obávají zápachu bioplynové stanice.

Strach ze zápachu

„Máme strach, aby nám tu bioplynová stanice nesmrděla a nekazila život. Není to stavba na rok či dva, ale na celý život,“ připomněl Jiří Dohnal.

Investor bioplynové elektrárny Ivo Grubbauer, starosta Větrného Jeníkova a majitel fungující sluneční elektrárny v Plandrech, tvrdí, že postaví moderní zařízení, které nebude zapáchat.

Řada lidí by s výstavbou souhlasila. „Ať elektrárnu postaví, ale nesmí být cítit a rádi bychom dostávali nějakou kompenzaci. Třeba nějaký doplatek na elektřinu,“ připustil Miroslav Mutl.

Pozdvižení kolem výstavby elektrárny na bioplyn má zklidnit dnes večer přednáška v místní restauraci. Odborník vysvětlí nejasnosti kolem projektu. Následující anonymní anketou rozhodnou přítomní o budoucnosti bioplynové elektrárny. Do obecní pokladny by měla rok co rok přisypat sumu ve výši asi pětiny rozpočtu.