Asfaltová dráha pro větší letadla možná vyroste na letišti Henčov a zařadí Jihlavu mezi města s leteckou dopravou. Piloti malých letadel přistávají desítky let na travnaté ploše.

Poslední dobou se začíná blýskat na lepší časy. „Nepotřebujeme velkorysý projekt, jaký nechal kraj vypracovat před lety. Stačí postavit kilometr asfaltky pro letadla a hodnota letiště Henčov okamžitě obrovsky stoupne,“ připustil Jan Svoboda z pražské podnikatelské rodiny, která v sousedství letiště staví na vlastním pozemku letecko – parašutistické centrum. „S dráhou pro letadla by obrovsky vzrostl kredit Jihlavy, která by se stala leteckým uzlem,“ doplnil Svoboda.

Letiště leží na pozemku města Jihlavy. Mluvčí magistrátu Radek Tulis potvrdil, že jihlavská radnice plánuje změny. „Město usiluje o získání pozemků kolem letiště pro jeho rozvoj. Dubnové zastupitelstvo bude projednávat změnu územního plánu ze smíšené krajinné zóny na dopravní vybavenost, což se bude týkat právě možného rozvoje letiště,“ upřesnil Tulis.

Před lety bývalý primátor Vratislav Výborný plánoval přestavbu letiště Henčov na uzel letecké dopravy, ale návrh šel k ledu.

Podle mluvčího krajského úřadu Jana Nechvátala v roce 2004 vypracoval kraj s městem Jihlava společnou studii rozvoje letiště. „Od té doby se žádný záměr ve vztahu k letišti neprojednával,“ připomněl Nechvátal.

Vztahy Aeroklubu Jihlava s novými sousedy se nyní teprve vytvářejí. Svobodovi už s magistrátem jednají o řadě změn a zajímají se o výstavbu asfaltové dráhy. „Zpevněná dráha by přinesla užitek všem uživatelům letiště,“ potvrdil včera správce aeroklubu Robert Kafka.