Třímilimetrová trhlinka na jedné z malých odvzdušňovacích hadiček způsobila minulý týden ve čtvrtek neplánovanou odstávku celého čtvrtého výrobního bloku.

Radioaktivita neunikla do okolí a nebyla ohrožena bezpečnost lidí. Technici tehdy při klasickém postupu, kdy se měří radioaktivita v kobce poblíž reaktoru, zjistili nepatrný únik. Rozhodli se reaktor pomalu odstavit, vychladit a defekt, který vznikl skrytou vadou v materiálu, odstranit.

„Nabízely se dva způsoby, jak to technicky vyřešit. První nebyl úspěšný, a tak odborníci vypracovali druhý plán. Oba prošly schvalovacím procesem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Je to standardní postup, protože jde o nejvýše sledovanou zónu,“ sdělil včera ředitel odboru hodnocení jaderné bezpečnosti při SÚJB Jiří Veselý.

Druhou opravu pomocí zmrazení potrubí provedla směna, která sloužila noční službu z pondělí na úterý, tedy ze včerejška na dnešek.

Podle Veselého, pokud vše dobře půjde a dobře dopadnou hlavně závěrečné tlakové zkoušky, směna, která půjde do práce v noci ze středy na čtvrtek, by mohla začít reaktor najíždět na výkon.

Mluvčí elektrárny Petr Spilka zatím termíny odmítl jakkoli komentovat. Rovněž tak finanční ztrátu společnosti ČEZ. Čtvrtý blok má po nedávných úpravách zvýšený výkon ze 440 na 500 megawattů.

Dukovanská elektrárna má od 26. března kvůli revizi zařízení a výměně paliva v plánované třítýdenní odstávce i druhý výrobní blok.