Novela stavebního zákona měla přinést rušení menších stavebních úřadů a někde vyvolala doslova paniku.

„Spíš než zrušit stavební úřady by to chtělo zrušit úředníky plánovače nesmyslných reforem. Když člověk staví, potřebuje mít stavební úřad po ruce a ne jezdit od čerta k ďáblu na půl dne někam do tramtárie,“ nebral si servítky majitel jihlavské stavební firmy.

„I přes opakované vyjádření klíčových pracovníků Ministerstva pro místní rozvoj se neustále objevují takřka panické obavy z chystaného rušení stavebních úřadů. Žádné plošné vymazávání stavebních úřadů z mapy ale ministerstvo nechystá,“ uvádí březnový výčet Ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Stavební úřad chtějí co nejblíž

Ministr Kamil Jankovský, jehož rezort připravuje návrh novely Stavebního zákona, uvedl: „Chceme, aby platilo heslo Jedna stavba, jeden úřad, jedno rozhodnutí. Když se ukáže, že některé stavební úřady nejsou vytíženy, pak jejich počet snížíme,“ upřesnil ministr s tím, že v tuto chvíli neexistuje seznam stavebních úřadů, které budou zrušeny.

Samospráva městyse Batelov bude bojovat podle místostarosty Miroslava Merta ze všech sil, aby místní stavebníci nepřišli o svůj stavební úřad.

„Kdyby se v Batelově zrušil stavební úřad, dost lidí by bylo nešťastných. Prosazujeme, aby úřady byly blíž lidem a místo toho bychom jim zrušením tak potřebné instutuce házeli klacky pod nohy,“ naznačil batelovský místostarosta.

„Na vesnici, a Batelov je skutečně velká vesnice, se úředníci snaží stavebníkovi vyjít co nejvíc vstříc. Když pojedete do města, tak abyste si rovnou vzal právníka, protože se tam s vámi nikdo nebude bavit. Proto chceme zachovat za každou cenu svůj stavební úřad,“ vysvětlil Miroslav Mert.

Stavebníků na Jihlavsku je ve 121 městech a obcích nepočítaně. Každá samospráva by v obci napočítala od několika osamělých na vesničkách až po stovky ve městech.

Vedoucí odboru výstavby a životního prostředí v Polné Pavel Koudela ví, jak asi vypadá podle počtu obyvatel vytíženost stavebních úřadů na Vysočině.

“Reforma by nejvíc postihla úřady na vesnicích. Například lidé ze Štoků by museli do Havlíčkova Brodu a podobně. Při větších reformách by museli i lidé z Polné do Jihlavy, ale takové rušení už je dost nereálné,“ připustil včera šéf polenského stavebního úřadu. Starosta Třeště Vladislav Hynk uvedl, že ještě nedávno se hovořilo o zrušení těch nejmenších stavebních úřadů v rámci úspor.

„Podle mých informací je rušení stavebních úřadů pozastavené. Uvidíme,“ naznačil starosta Třeště.