Přechody v Jihlavě v Brněnské, Žižkově, Jiráskově, Sokolovské, Havlíčkově a Brtnické ulici patří v krajském městě k nejnebezpečnějším. Spousta přechodů na Jihlavsku navíc neodpovídá podmínkám daných zákonem.

„Policie na zjištěné závady upozorňuje jejich zřizovatele. Většinou se jedná o města a obce, proto pak záleží na jejich možnostech, většinou finančních, kdy a v jaké kvalitě závady na přechodech odstraní,“ přiblížila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Nejčastější závadou je chybějící osvětlení. „Současné světelné poměry na přechodech v kombinaci s negativními faktory, kam patří povětrnostní podmínky, snížená viditelnost a nevhodné oblečení chodců, vedou k tomu, že chodec není při přecházení vozovky dostatečně vidět a vzniká tak předpoklad kolizní situace mezi vozidlem a chodcem nebo mezi vozidly navzájem,“ řekl dopravní inženýr jihlavské policie Jiří Kučera. Nedostatečné osvětlení má například i přechod pro chodce v Brněnské ulici, který je mezi výjezdem ze zoo a psychiatrickou léčebnou. Další riziková místa jsou také ve Velkém Beranově a Nových Domcích.

Policisté se proto rozhodli uspořádat akci s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne. Na přechodě v jihlavské Tolstého ulici u bývalého kina Sokol budou dnes policisté radit lidem, jak správně chodit přes přechod. Budou se snažit, aby se chodci na přechodu zbavili zažitého mýtu, že mají na přechodu absolutní přednost. „Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy,“ uzavřel dopravní inženýr krajského ředitelství Zbyněk Augustin.