Dopravní inženýři z územích odborů policie teď pracují na studii, která zmapuje závadné přechody v celém kraji, sdělil Miroslav Pecka z krajského policejního ředitelství.

Podle policejních statistik se na přechodech v kraji během loňska stalo 57 z celkových 112 dopravních nehod s chodci.

Při nehodách loni v kraji zemřelo sedm chodců a dalších 13 utrpělo těžká zranění. Od letošního ledna do 28. března vyjížděli policisté na Vysočině ke 32 dopravním nehodám s chodci, na přechodech se z nich odehrálo 29. V lednu byla na přechodu pro chodce v Rapoticích na Třebíčsku sražena patnáctiletá dívka, zraněním později podlehla.

Město Jihlava by se podle zjištění dopravního inspektorátu mělo v první řadě zaměřit na přechody ve frekventovaných ulicích Brněnské, Žižkově, Jiráskově, Sokolovské, Havlíčkově a Brtnické. Například přechod u výjezdu ze zoo není vhodně osvětlen a nesplňuje podmínky bezbariérovosti.

Problémy mají i další města v kraji. Ve Žďáru nad Sázavou byl například mezi nebezpečné zařazen přechod v Neumannově ulici, jeho stav by se ale v nejbližší době měl zlepšit. Nebezpečné jsou i přechody v Brněnské a Santiniho ulici. Nevyhovující přechody byly na Žďársku zjištěny i v Ostrově nad Oslavou, Vojnově Městci a ve Velké Bíteši.

Zřizovateli přechodů jsou zpravidla radnice. Náklady na potřebné úpravy jednoho přechodu se podle zástupců měst pohybují ve statisících, proto se upravují postupně. Na čtyřproudých silnicích pomalu přibývají ostrůvky. Na náměstí v Přibyslavi byla loni naopak kvůli zkrácení přechodu silnice I. třídy zúžena.

Odpoledne 6. dubna se policisté v kraji připojili k celostátní preventivní akci Zebra se za Tebe nerozhlédne. Chodci je mohli potkat u některého z přechodů v pěti největších městech.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)