Obavami, že na jihozápadě Vysočiny omezí chystaný park Javořická vrchovina obyvatele regionu ve stavebních a jiných činnostech, se netají samosprávy řady obcí. Opačně – Telč a některá menší sídla jsou pro zřízení chráněného území všemi deseti.

O přírodním parku Javořická vrchovina nechce ani slyšet starosta Růžené František Trojan. „V žádném případě nesouhlasíme. Důvodem je lom Rácov, kde se těží 40 let a nikdo se nikdy nestaral o omezení těžby kamene a devastace přírody,“ postěžoval si včera František Trojan.

Lom ničí krajinu

„Nejvíc ničí kamenolom naši Růženou. Domy praskaly, lesy se ničily těžbou a devastace pokračuje. Mají dobývací prostor 40 hektarů a těžba kamene v kraji zničí všechen život. Nemůžeme ochranářům přírody spolknout, že tamhle hlídají mechy, aby se neoloupaly, a tady nechají drancovat krajinu a nikdo nic neudělá,“ postěžoval si ještě jednou starosta Růžené. „Ať si dělají přírodní park, ale bez Růžené,“ doplnil.

Podobně se ke zřízení přírodního parku staví samospráva Krahulčí. „Park by přinesl omezení práv majitelů pozemků a stavební omezení. Když jsme si ochránili kraj pod Javořicí do dneška, budeme pokračovat a nechceme do toho zatahovat další byrokracii,“ řekl včera Deníku starosta Krahulčí Pavel Líbal.

Starosta Mrákotína Miroslav Požár souhlasil s profesními kolegy a připomněl, že park by obce určitě připravil o část pravomocí.

Naopak samospráva Telče je pro zřízení parku, neboť jeho vznik ekonomicky podpoří turistický ruch.

Také Horní Dubenky jsou pro zřízení parku. „Nevidím důvod, proč do projektu nejít. Sluneční elektrárny ani větrníky stavět nechceme, takže o nic nepřijdeme,“ shrnul starosta Dubenek Jan Lapeš.

Na konci roku bude podle krajského radního Zdeňka Ryšavého znát, že přípravy k založení parku pokročily.