Desítky milionů korun z dotačních titulů na opravy památek přitékají v posledních letech pětitisícovému městu.

Největší částka, 40 milionů korun, pomůže samosprávě a polenské farnosti dokončit celkovou rekonstrukci farního kostela Nanebevzetí Panny Marie.

„Polná je taková malá Praha na Vysočině, máme ji moc rádi. Jdete kousek a vidíte synagogu, rabínský dům a Židovský plácek, jak tomu říkají. Starobylé opravené domy pod kostelem to je pohádka a v kostele samotném jsme byli několikrát. Něco podobného jinde nemají,“ shodli se manželé Tomisovi z Prahy.

Podle polenského starosty Jindřicha Skočdopole je další fáze rekonstrukce chrámu největší stavební akcí letošního roku.

Význam památky stále, vytrvale roste

„Farní kostel byl vyhlášen národní kulturní památkou a jeho význam ještě vzroste zřízením prvního církevního muzea Královéhradecké diecéze a na Vysočině,“ připomněl první muž Polné.

Polenští radní už na slavnostní otevření pozvali na 25. srpna 2012 prezidenta Václava Klause. Primas český a arcibiskup Dominik Duka podle včerejšího prohlášení děkana polenské farnosti Zdeňka Krčka potvrdil účast.

Střecha chrámu je nad hlavní lodí nově pokryta měděným plechem. Na nový kabát čekají pískovcoví andělé na fasádě. Původní vrata a dveře jsou po opravách a ošetření uloženy v kostele. Instalovat se budou až po dokončení fasády.

Kolemjdoucí utvrzuje o postupu přípravných prací modrá síťovina, zakrývající lešení kolem větší části fasády chrámu.

Uvnitř řemeslníci pracují na expozici církevního muzea v půdních prostorách nad hlavní chrámovou lodí. „V muzeu budou exponáty z depozitáře chrámu. Obrazy, sochy, rakve rodu Žejdliců a další předměty. Do klenotnice uložíme monstrance, kalichy a další cennosti,“ plánuje Zdeněk Krček.

Elektronický hlídací systém už je na místě. Jakou barvu bude mít fasáda kostela, je zatím otázka pro památkáře. Jakmile fasádníci dokončí dílo, nastoupí klempíři. Ti pokryjí měděným plechem střechy bočních lodí.

Kromě uvedených oprav a změn čeká děkanský chrám restaurování oken a kamenných prvků. Ohradní zeď kolem kostela dostane novou podobu a okolí parkovou úpravu s osvětlením chrámu.