Práce se pro ně najde, i když prší, v zastřešeném objektu mohou třeba natírat lavičky. Na jaře a v létě se hlavně starají o to, aby vesnice nebo město byly jako ze škatulky.

Řeč je o lidech, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce. Mezi ně patří i Marta Jurtinusová z Třeště, která minulý pátek začala pracovat pro hodický obecní úřad. V Hodicích ji zaměstnali už poněkolikáté.

„Najít práci s mým vzděláním je potíž. Jsem ráda, že zase můžu pracovat v Hodicích. Budu tu tři měsíce, ale raději bych byla, kdyby si mě tady nechali půl roku. Tento týden bychom měli chodit do lesa sázet stromky, aspoň budeme na čerstvém vzduchu. Když bude pršet, budeme pomáhat v kulturním domě, kde se chystá rozsáhlá rekonstrukce. Nějaká činnost se vždycky najde,“ řekla Jurtinusová.

Na manuální práci je Marta Jurtinusová zvyklá. Třicet let totiž pracovala v třešťském Jospu jako dělnice. „Dělala jsem tam všechno možné, například jsme montovali a lakovali skříňky. Jsem zvyklá pracovat rukama, proto mi vyhovují i práce pro obec,“ uvedla Jurtinusová. Stálé zaměstnání si hledá několik let. Přesněji od té doby, kdy třešťská firma Jospo, specializovaná na výrobu nábytku, zkrachovala.

Veřejně prospěšné práce jsou tak pro ni i pro další nezaměstnané možností, jak si přes sezonu přivydělat. V Hodicích ve spolupráci s třešťským úřadem práce zaměstnávají ještě další tři lidi. „Potřebovali jsme někoho, kdo by vypomáhal v lese. Jeden z našich pracovníků zase zvládne zedničinu, poseče fotbalové hřiště a bude se starat o pořádek na dětském hřišti a v okolí nádrže na návsi. Ženy zajistí úklid obce,“ řekl hodický starosta Josef Bakaj.

V pondělí brigádníci vyrazili do lesa poblíž Hodic sázet stromky. „Stromky se musí zasadit co nejdříve. Někdy nám se sázením pomáhá i místní myslivecké sdružení,“ přiblížil Bakaj.