Do restaurace vejde mladý nenápadný asi dvacetiletý mladík. Z batohu na bar mlčky vyskládá několik sprchových gelů, šamponů a čokolád. Jihlavské restaurace obcházejí zloději. Věci odsud však neodnáší, ale naopak nabízejí – kradené zboží z obchodních center a drogerií.

„Beru to v obchoďácích. Beru všechno, veškerou hygienu. Nabízím to tak za půlku,“ vyjádřil se jeden z takových zlodějíčků. Na otázku, proč to dělá, odpovídal shovívavě. „To je jedno, na co to mám, to neřeknu,“ tajil.

Věci, které se dají snadno ukrást

Občas tito „obchodníci“ donesou ale i věci, nad kterými číšnici nevěřícně kroutí hlavou. „Nejčastěji nabízejí věci, které se dají snadno ukrást, takže od řasenek, přes krémy až po sprchové gely. Ale jsou i takoví experti, kteří donesou třeba obrovskou encyklopedii. Nechápu, jak ji můžou ukrást,“ popsal praktiky zlodějů jeden z číšníků, který pracuje v restauraci poblíž centra.

Někteří ze zoufalství kradené věci prodávají i hluboko pod cenou. „Většinou to prodávají za poloviční cenu, ale nosí sem třeba i značkové věci jako bundy. To je pak třeba z pěti tisíc na patnáct set. Oni zkoušejí lepší ceny, ale jelikož prachy rychle potřebují, dají se dost usmlouvat,“ přiblížil číšník.

Restaurace zloději navštěvují někdy i každý den. Jedná se pořád o stejné známé firmy. „Chodí stále stejní zloději. Jsou to často narkomani, kteří dřív měli peníze, ale pak začali brát drogy ve velkých dávkách, a teď na to nemají kde brát. Já dělám číšníka nějaké tři čtyři roky a kdekoliv jsem pracoval, tak tam chodili,“ dodal číšník.

Dokonce i krádeže na objednávku

Ten se dokonce setkal s tím, že se zloději nebojí ani krádeží na objednávku. „Stalo se mi, že přišel narkoman a říká, že dneska ho mají zavřít, takže cokoliv si řekneme, to nám přinese,“ popsal praktiky takových zlodějů. Policie o takový případech často tuší, dopadnout pachatele je však složité. „Pokud lidé nabízejí k prodeji věci, které pocházejí z trestné činnosti, tak se samozřejmě sami dopouštějí trestné činnosti. Je ale velmi obtížné prokázat člověku, že věc, kterou nabízí k dalšímu prodeji, odcizil nebo že ji nabyl protiprávním způsobem,“ vyjádřila se krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policisté se snaží podobné prodeje mapovat. Do restaurací však moc nechodí. „Stalo se mi jenom jednou, že se byla v práci na tyhle lidi ptát policie,“ uzavřel číšník.