Nástup jara oživil jeden přes zimu pozapomenutý problém související s parkováním u jihlavské zoo. Mnohým řidičům se nelíbí způsob placení parkovného u jihlavské zoologické zahrady.

Od srpna loňského roku tam návštěvníci zoo za stání na parkovišti zaplatí za celý den čtyřicet korun za osobní automobil a sto čtyřicet korun za autobus. „Na parkovné si návštěvníci často stěžují. Myslí si, že by mělo být zdarma, protože parkoviště patří městu,“ řekla Martina Pařízková, pokladní v zoologické zahradě.

Dalším problémem je systém, jakým motorista požadovanou službu získá. U vjezdu na parkoviště je závora, kde řidič obdrží z automatu lístek s časem příjezdu. Poté ho závora pustí zaparkovat. „Lidé si nepřečtou, že mají lístek předložit u pokladny a automaticky ho nechávají v autě. Potom se pro něj musí vracet a někdy i stát znovu frontu. Bez placení se samozřejmě nedostanou přes závoru ven. Mnohým dojde, že musí parkovné uhradit, až když sjedou znovu k závoře,“ dodala Martina Pařízková.

Řidiči, kteří do zoo nejdou, zaplatí za parkování dvacet korun na hodinu. Ti potom mohou poplatek uhradit při výjezdu z parkoviště v automatu u závory. Zde je ale stanovena pouze vyšší sazba, takže pro návštěvníky zoo je lepší zaplatit parkovné u vstupu do zoo, kde dostanou lístek, aby je závora pustila opět ven. „Ke zpoplatnění jsme byli v podstatě donuceni, protože nám zde parkovalo mnoho lidí, kteří ale do zoo nešli, a potom už nebyla místa pro návštěvníky. Ti jsou teď zvýhodněni, protože zaplatí jen čtyřicet korun na celý den. Písemně si zatím nikdo nestěžoval, i když u pokladen stížnosti někdy zazní,“ dodala Kateřina Kosová, mluvčí Zoo Jihlava.

Možnost zaparkovat zdarma je i nad starým vchodem do zoo v Březinových sadech. Zde je ale pouze několik míst, takže najít tam volné místo v odpoledních hodinách je prakticky nemožné, protože tam parkuje mnoho lidí, kteří nechtějí stát na placených parkovištích. „Já nad zoo parkuji často, protože pracuji v centru. Musím ale říct, že toto parkoviště je v hrozném stavu a navíc je odpoledne většinou plné. Když jdeme do zoo, stavíme u nového vstupu. Čtyřicet korun za parkovné na celý den mi nepřijde tak hrozné,“ okomentovala situaci Petra Suchá z Jihlavy.